Bir arı, iki fok, üç at

Defne için ilk yaptığım okuma alıştırmalardan biri çıkartmalarlaydı. Amazon’dan kendime bir kaç tane çıkartma kitabı aldım. En çok Eye Like Stickers kitaplarını beğeniyorum.

Her birinin içerisinde dört yüz tane çıkartma var. Hepsi fotoğraf. Renklere, temalara göre ayrılmış. Defne’ye yaptığım en basit oyunda her sayfaya bir harf yazdım. Her harf için o harf ile başlayan resimleri verip yapıştırtım. Harflerin çoğunu öğrendiğinde yapıştıracağı resimlerin isimlerini de yazdım. Başta ben okumasına yardım ediyordum. Baş harfleri farklı olunca ilk harfinden çıkarabiliyordu zaten. Gittikçe de bir sayfaya yazdığım kelimelerin sayısını arttırdım. Defne hala çok seviyor. Her sayfayı çıkartmalarıyla birlikte bir zarfa koyuyorum. Üstüne ismini yazıp bir sentlik pullar yapıştırıyorum. Sabah kahvaltı ederlerken veya akşam üstü işten geldiğimde mektup gelmiş diye veriyorum. Derin şimdiye kadar sadece çıkartmaları rastgele yapıştırıyordu. Ama artık yavaş yavaş harfleri öğrenmeye başladı. S, O, I, E, Ö ve İ biliyor.

Bu gün Derin’in ilk yazılı çıkartma mektubunu hazırladım. Onunki biraz daha farklı. Hem harfler hem de sayılar var. Her sayfada bir hayvan resmi ve birden ona kadar bir sayı var. Hayvan isminin altında adı yazıyor. İçine koyduğum harfleri yapıştırarak aynısını yazacak. Sonra da hangi sayı varsa o kadar resim yapıştıracak. Mesela at için A ve T harfi ve 3 yazdığım için 3 tane at resmi çıkartması koydum. Bakalım nasıl yapacak? İlk mektup bu akşam üstü geliyor. Haydi Derin say! Yaptıktan sonra da odanın duvarına asacağız.

Reklamlar
Bu yazı okuma yazma alıştırmaları içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s