İngilizce – Türkçe harfler ve sesler

Renkli harflerle oyunu Derin çok beğendi. Çoğunlukla tek heceli kelimeler var bu sefer. Bir de baba, dede, Derin ve Defne. Resimleri yapıştırdım, isimlerini yazdım.Kullanacağı harflerle birlikte bir zarfa koydum. Mektubu açmak oyunun bir parçası. Derin harflerin aynılarını bularak kelimeleri bir daha yazdı. Derin’in bütün zarfları bitirmesi benim hazırladığım zamandan daha kısa sürdü. Neden mi?

Kullandığım renkli harfler yaklaşık yedi yüz elli gramlık bir kutuda. Aşağı yukarı 1500 tane karışık harf ve sayı. Zarfları hazırlarken yüzlerce harf içerisinden doğru harfleri arayıp bulmak hiç kolay olmadı. Tabi bu kutu İngilizce yazılacağı düşünülerek hazırlanmış. Bir kere bütün Türkçe harfler yok. Bu o kadar problem olmadı. Noktalı harflerin noktalarını kullanılmayan X, W ve Q harflerini parçalayarak yaptım. Kelimeleri hazırlarken farkettim ki en çok K ve A eksik kalıyor. Özellikle de K. İngilizce de K sesi var ama genelde C harfiyle yazılıyor. Merak ettim İngilizce harflerin kullanım sıklıklarını aradım. En çok kullanılan harf E. K en alt sıralarda yer alıyor. O yüzden benim kutumda çok az K var. Harflerin daha çok azını kullandım ama K’larım bitmek üzere! Sonra merak edip aynı bilgiyi Türkçe için de aradım. Bir tek burada rastladım ama kaynağı belli değil.

İngilizce – Türkçe demişken yeni projelerimden biri de çift dilli alfabe kitabı. Defne ile Derin dadılarından İspanyolca öğreniyorlar. Evde bir tane İspanyolca – İngilizce alfabe kitapları var. Aynı harfle başlayan kelimeler bulmuşlar. Mesela A için avion ve airplane var. Ben de aynısını İngilizce- Türkçe yapayım dedim. Harflerin çoğu için kelimeleri buldum. Balon-balloon, drum-davul, uzay- universe. Ama hala C ve E eksik. Bir de I ve İ için ne yapacağımı bilemiyorum. İngilizce de sadece biri var- I ve i aynı harf. İkisi için de birer tane yapmak doğru olur herhalde. Bir sözlük lazım bana…

Bu arada Defne pek ilgilenmiyor ona hazırladıklarımla. Onun yerine tahta kaşıklarla prensesler yaptı.

 

Reklamlar
Bu yazı çok dilli yaşam içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s