Hazine Avı ve Gizli Mesajlar

Defne’nin ve benim çok sevdiğimiz oyunlardan biri evde hazine avı. Bir yere kağıt saklıyorum. Onun üstündeki ipucuyla bir sonrakini buluyor. Aşağı yukarı on tanenin sonunda hediye çıkıyor. İlk yaptığım zamanlar sadece resimler vardı. Evdeki eşyalardan internette resimleri olanları bulup bastım sakladım. Kendi odalarındaki eşyaların çoğu IKEA’dan olduğu için resimleri bulmak kolay oldu. Çamaşır makinası, kilerdeki konserveler, tencereler de internette vardı. İşte internette resmini bulabildiğim eşyalarımızdan bazıları.

Daha sonra zaten bildiği yerleri kelimlerle yapmaya başladık. Yatak, masa, dondurma (buzdolabı) gibi. Bir kaç kere oynayınca ezberliyor zaten. Şimdilerde daha zorlaştı. Defne’nin yatağı, çamaşır makinası gibi iki kelimeli ipuçları veya “Derin nerede uyur?” gibi cümleler yazıyorum. Onları bilgisayarda yapmıyorum. Elle yazmak daha kolay oluyor.  Birikmiş bir sürü var zaten bazen karıştırıp saklıyıveriyorum. Epeydir de oynamamıştık. Bir sonraki aşama ipuçlarını zorlaştırmak. Mesela eşyaların kendi ağzından ipuçları vermek:

Ben salataları yıkıyorum.
Ben çamaşırları kurutuyorum.
Ben geceleyin Defne’nin odasında yanıyorum.

Bir başka fikir de geçenlerde yaptığım gizli mesajları kullanmak. Her harfe bir resim koyarak bir şifre yazdım. Resimlerin hepsi deniz hayvanları. Onlara bakarak resimlerle yazılmış cümleleri okuyordu. Aynı şifreyi kullanarak bir tane de hazine avı hazırladım. Bu biraz uzun sürdüğü için daha kısa tuttum. Sadece altı ipucu var. Sonunda da resim odasında yapması için bir küçük proje saklı. İşte gizli mesajlar ve şifreli hazine avı.

Artık Derin de yapabilir bunları. Ona resimlerle başlamak lazım. Haziran ayındaki doğum günlerinde – doğum günleri sekiz gün arayla ama bir tane parti yapıyoruz- Amerikan adeti üzere gelen çocuklara vereceğimiz hediyeleri de öyle saklamıştım. Evin çeşitli köşelerinin resimlerini çekip bastırdım. Kızlar ve erkekler iki ayrı grup halinde aradılar. Evi tabi en iyi Defne ile Derin biliyorlar. Kızlar kazanmıştı ama herkes hediyesini aldı sonunda.

Reklamlar
Bu yazı okuma yazma alıştırmaları, oyun-oyuncak içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Hazine Avı ve Gizli Mesajlar

  1. Seda dedi ki:

    Çok güzel bir oyunmus, biliyordum ama unutmuştum. En yakın zamanda oynamalı, teşekkürler 😉

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s