Akşam kitap saatinde

Geçen hafta sonu kütüphanemizi düzenledik. Deniz yeni raflar taktı. Kitaplarımızı dizdik, koltuğumuzun kılıfını yeniledik.

Daha dekorasyon bitmedi. Karşı duvara resimler asılacak ama kitaplarımız yığıldıkları dolaptan ve atıldıkları tavan arasından çıktılar. Derin’in sevdiği kitapları yerdeki sepetlere koyduk. Defne’nin kitaplarını İngilizceleri ve Türkçeleri ayırıp rafa dizdik. Kış olduğu için koltuğun üstüne de iki yaşımdan beri kullandığım kırmızı lacivert battaniyemi koyduk. Akşamları keyfimize diyecek yok.

Derin’in favori kitapları (hala)  Kahverengi Ayı, Hayvanat Bahçesine Gidiyoruz,  Canavarların Yaşadığı Yer ve  Yeşil Yumurta ve Jambon. Hepsinin Türkçesini okuyoruz tabi. Hikayelerin büyük bir kısmını ezberden kendi okuyor. Hatta Kahverengi Ayı’yı “komik” okuyup renkleri karıştırıyor. Yeşil Yumurta ve Jambon’da okuyamadığı yerleri önce ben okuyorum, sonra beni tekrar ediyor. Ezberlediği kısımları hikayenin resimlerinden ve ritminden çıkarıp söylüyor. Bazen harfleri de gösteriyoruz. Okurken parmağımızla takip ediyoruz.

Defne genelde babasıyla okuyor. Hem Türkçe, hem İngilizce. Türkçe okurken küçük kelimeleri ona okutuyoruz. Dün akşam Beş İstanbul Beş Çocuk hikayesini okuduk.  Çooook eski zamanlarda İstanbul’da nasıl yaşarlarmış öğrendik. Babaannesi de ona Türkiye’den kitap göndermiş: Barbie Deniz Kızı Hikayesi. Bu akşam onu okuyacağız. Kızım da annesi gibi biraz Barbie’lere düşkün

Hala istediğim seviye Türkçe kitap bulabilmiş değilim Defne’ye. Pek de arayamadım doğrusu. Türkiye’deki kitap sitelerinde Amazon’daki gibi kitabın içini göstermiyor. Okumaya başlayanlar için yazılmış kitapların çoğu da el yazısı. Biraz daha bakınmak lazım.

Biraz önce üniversiteden sınıf arkadaşım Pınar’ın Facebook sayfasında Bir Dolap Kitap bloguna rastladım. Bakalım onlar ne okuyorlar?

Reklamlar
Bu yazı çocuk kitapları, çok dilli yaşam içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Akşam kitap saatinde

  1. Ayas Pasha dedi ki:

    Kitaplık çok güzel oldu. Güle güle okusunlar. 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s