Erken okumaya hazırlık

Annelik sıkı bir araştırma gerektiriyor zamanımızda. Hamileyken bebek bekliyorum kitapları okudum. Her hafta hangi konuda endişe etmem gerektiğini öğrendim. Sonra yeni doğan bebeğe nasıl bakılır kitapları. Onlar da bebeğim mışıl mışıl uyurken bile içimin rahat etmesini engellediler. Çeşitli çocuk gelişimi kitapları geldi sonra. Kaçıncı haftada yürüdü, konuştu, normal miydi acaba diye merak ettim. Arada bir de dergiler ne satın almam gerektiğini söylediler bana. Haksızlık etmemek lazım; çok şey öğrendim.

Defne’ye okumayı öğretmeye başlayınca da o konuda kitaplara başladım. Onlarca kitap geldi kütüphaneden. (Bir gün Amerika’dan Türkiye’ye geri dönersek en çok özleyeceğim şeylerin başında geliyor şehir kütüphanemiz.) Bazıları okundu, bazılarına şöyle bir bakıldı, bazıları geldiği gibi geri gitti.

Öncelikle okumayı öğretmeye ne zaman başlamalı sorusu var tabi. Erken okuma zeka belirtisidir ve okul hayatı boyunca çocuğa avantaj sağlar grubu var bir yanda. Hep sınıfının iyisi olmanın getirdiği güven, öğretmenlerin iyi öğrencilerle daha çok ilgilenmesi ve onları daha çok desteklemesi çocuğunuzu başarılı yapar diyorlar. Bir yanda da “çocukları çok sıkmamak lazım, bırakın çocuklarını yaşasınlar” diyenler var. Finlandiya eğitim sistemini örnek gösteriyorlar sıkça. Okumaya geç başlayıp çok başarılı olan çocukları örnek gösterirken bunun arkasında okula başlama yaşının yedi olmasının dışındaki sebepleri- öğretmenlerin eğitimi gibi- vurgulamadan.  Diyelim ki iki tarafın da tezlerini dinlediniz ve okula başlamadan okumayı öğretmek istiyorsunuz. Bunu nasıl yapacaksınız?

Bu konuda da ikiye ayrılıyor uzmanlar- akademisyenler, öğretmenler, ve tabi anne-babalar. Bir tarafta okumanın konuşmak gibi doğal öğrenilmesi gerektiğini savunanlar var. Tek yapmanız gereken çocuğunuzla beraber kitap okumak diyorlar. Okurken parmağınızla kelimelerin üstünden geçin. Zamanla çocuk okuma öğrenecektir diyorlar. Bir tanesi taşınırlarken bütün kitapları kutularda olduğu için yazılı tek kaynak olan bir alkollü içki kataloğundan üç yaşındaki oğluna okumayı öğrettiğini iddia ediyordu! Bazıları biraz daha ileri gidip çocuklara biraz daha görsel kaynak sağlamalısınız diye tavsiye ediyorlar. Duvarlara resimler, yazılar yapıştırma fikri buradan çıktı.  O da yetmezse okul öncesi ve birinci sınıflara okuma yazma öğreten alıştırma kitapları var. Ben işte böyle başladım Defne’ye Türkçe alıştırmaları yazmaya. Daha da ileri gidip yeni okuma öğretme metodları geliştirenler de var. İngilizce yaratılıcığa daha açık tabi Türkçe kadar fonetik okunmadığı için.

Böyle başladı bizim okuma-yazma öğrenme maceramız. Hala da devam ediyor. Derin’e okuma oyunları arıyorum beraber oynamak için. Defne’ye sevebileceği Türkçe kitaplar. Okula başladıklarında başarılı olabilecekler mi diye merak ediyoruz. Arada da dadılarına İspanyolcalarının nasıl olduğunu soruyoruz.

Reklamlar
Bu yazı çocuklar büyürken içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Erken okumaya hazırlık

  1. Didem dedi ki:

    Ebru blogun cok guzel olmus. Tebrikler! Sana katiliyorum Tr de tek eksigimiz kutuphane bilinci ve aliskanligi. Benim iki cocugum da buradaki kutuphaneden aldiklarimiz sayesinde okuma aliskanligi edindi. Sevgiler, Didem

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s