Tek heceli kelime oyunu

Derin büyük harflerin hemen hemen hepsini öğrendi. Küçük harfleri kelimelerde göstermeye başladık. Defne’yle birlikte oynamak için ona yeni bir oyun hazırladım.

Oyunun orjinali Go Fish! Destede çeşitli renklerde balıklar var. Her renkten dört tane. Kartlar karıştırılıp herkese beşer (iki kişi oynanıyorsa yedişer) tane dağıtılıyor. Gerisi kapalı bir şekilde kenara konuluyor. Oyun başlamadan önce her oyuncu elinde aynı renk olan kartları eşleştirilip renkleri görünecek şekilde önüne koyuyor. Oyuna yaşı en küçük olan başlıyor. Sırası gelen oyuncu yanındakinden (kendinde olan) bir kart istiyor. Kart varsa alıp eşleştiriyor ve bir daha istiyor. Kart yoksa istediği kişi “Go Fish!” diyor ve isteyen oyuncu bir kart çekiyor. Çektiği elindekilerden birinin aynısıysa eşleştiriyor. Sıra bir sonraki oyuncuya geçiyor. Çekilecek kartlar bittiğinde oyuncular kart istemeye devam ediyorlar ama artık kart çekmiyorlar. Oyunculardan birinin elindeki kartlar bitince oyun bitiyor. En çok çifti olan oyunu kazanıyor. Biz bu oyunu çok severek oynuyoruz.

Yeni yaptığım kelimeli oyunda renkler yerine tek heceli kelimeler var. 32 tane kelimeyi 4 sayfaya oyun kağıdı gibi yazdım. 4 kopya basıp kartona yapıştırdım, sonra kestim. (Bütün bunları bitirdikten sonra kartları elimle yazsaydım daha kolay olacağını düşündüm!) Önce iki harfli kelimelerle başlayacağız. Bakalım renkli balıklar kadar sevecekler mi?

Bu ve daha önceki bazı alıştırmalar için sık sık bir heceli kelimeleri kullanıyorum. Listem buruşuk bir kağıt parçasında, her an kaybolabilir. Bir dahaki sefere daha kolay bulabilmek için buraya yazıyorum. Mutlaka eksik vardır. Belli bir sırada da değiller. Bunlar benim aklıma gelen tek heceli sözcükler:

İki harfliler:
at, ot, et, it, ip, el, eş, iş, as, al, ay, az, aç, ye, iç, do, re, mi, fa, la, si, ne, üç, on, ağ

Üç harfliler:
bak, bal, bul, bak, baş, buz, şal, sal, kal, yak, yat, yok, tok, gel, git, mal, çal, tuz, muz, kum, gül, çay, yay, tay, kol, yol, yaş, dil, kil, sil, pil, bil, zil, fil, pis, saç, kaç, taç, maç, kim, yüz, yaz, saz, sat, sap, süt, yıl, kıl, diz, biz, siz, beş, kot, bir, bin, cin, sol, sağ, yağ, dağ, zor, nal, nar, ray, jet

Dört harfliler:
dört, şort, mont, tart, tren, plan, spor, bank, sırt, yurt, köşk, dert, sert, mert

Reklamlar
Bu yazı oyun-oyuncak içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Tek heceli kelime oyunu için 7 cevap

  1. ayrıca kart,kurt,kırk,şart,mart,zarf,turp,plak,yırt,kırp,park,çift,dürt gibi kelimeler de bulunmaktadır.ikinci sınıfa gıden kızımla bunları bulmaya calışıyoruz.

  2. Anonim dedi ki:

    gram ve flüt de tek hece olmuyormu?

  3. eıif dedi ki:

    turp kaç hece

  4. Anonim dedi ki:

    İle kelimesi kac heceli acaba.?

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s