Alıştırma kitapları

Derin’in eli kalem tutmaya başladı. Bir yandan harfleri öğreniyor, bir yandan da yazmaya çalışıyor. Henüz hafleri kalemle yazamadığı için bilgisayarda yazıyor. Pek yakında ona harfleri öğrensin diye alıştırmalar hazırlayacağım. Üstünden geçebilsin diye nokta nokta yazılan yazı tipiyle. Trace Font diye geçiyor. Defne’ye hazırladığım bazı alıştırmalarda kullanmıştım daha önce.

Derin’e çizgi çizdirmeye Kumon’un Tracing kitabıyla başladım.  Çok sevdi. Her sayfayı bitirdikten sonra beraber ismini yazıyoruz. Defne de o sırada labirent kitabındaki labirentleri yapıyor. Bazen de sayıları yazıyor. Defne’ye daha çok toplama yaptırmak istiyorum. Türkiye’den aldığım Renkli Matematik Dünyası‘ndan bakacağız. Ama herhalde ben de biraz alıştırma hazırlarım. Matematik biraz bildiğim bir konu ne de olsa 🙂

Defne’ye çıkartmalarla mektup hazırladığım zamanlar her mektuba üç tane de işlem koyuyordum. Yanlarına da yapıştırsın diye o sayılarda çıkartmalar. Belki Derin’e benzer birşeyler yaparım artık.

Defne bir de noktaları birleştirme oyunlarını seviyor. Onları her yerde bulmak çok kolay. Kitaplarını bile almaya gerek yok. İnternette bir sürü var. Defne’yle bir de Bulalım – Çizelim kitabından kelime arama oyunlarını denedik. Soldan sağa ve yukarıdan aşağıya yazılan kelimeleri bulabiliyor ama ters yazılmış kelimelerde çok zorlandı. Ben de merak ettim niye ters yazmışlar diye. O kitabı şimdilik rafa kaldırdık. Benim hazırladıklarımda zorlanmamıştı. Hem kelimeleri ters yazmadım, hem de sözcükler daha basitti.

Bu aralar yeni bir alıştırma setini bitiriyorum. Bütün alıştırmalar okyanus ve deniz canlıları ile ilgili. Kendimi biraz fazla kaptırdım, uzun sürdü. Haftaya Defne deneyecek bakalım.

Reklamlar
Bu yazı çocuk kitapları içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s