Çocuklar bilgisayar başında ne kadar vakit geçirmeli?

Küçük çocuklar için genelde bu soru televizyon için sorulur ama bizim televizyonumuz yok. Dokuz sene önce taşınırken televizyonumuzu sattık. O zamanlar evde pek vakit geçirmediğimiz için – çocuklar yoktu- almadık. Zamanla televizyonsuz yaşamaya alıştık. Çocuklara ne kadar ne seyrettirelim gibi bir derdimiz yok. Neredeyse…

Televizyon yok demek evde ekran yok demek değil. Bilgisayarlar var. Hatta şu anda ben bunları yazarken Defne ve Derin öbür bilgisayarda Külkedisi’ni seyrediyorlar. Bilgisayarın kontrolü biraz daha kolay televizyona göre. Bir kere her istediklerinde açamıyorlar. Ve de (henüz) internette birşeyler arayıp bulamıyorlar. Her akşam seyretmek için bir film seçiyorlar. Seçenek de pek fazla değil. Külkedisi’ni en az on kere seyretmişlerdir ama hoşlarına gidiyor olmalı aynı şeyleri tekrar tekrar seyretmek.

Defne’ye film seyrettirmeye biraz İngilizce öğrensin diye başladık. Faydası da olmuştur herhalde. Derin küçükken pek ilgilenmiyordu. Yeni yeni Defne’yle oturup seyrediyor ama genelde filmin sonuna kadar seyretmiyor. Belki o da yavaş yavaş anlamaya başlamıştır İngilizce’yi.

Filmlerden başka bir çok şey var tabi bilgisayarda. Geçen sene Türkçe okumayı öğreten programlar aradık belki Defne sever diye. Ama hoşumuza giden bir tane bulamadık. Bir tek Okumaya Başlıyorum diye bir programdan Defne büyük harflerle küçük harfleri eşleştirerek öğrendi bir oyunla. Ama o kadar. İçindeki diğer okuma oyunlarını pek çözemedik.

Bazen onlara internetten boyama sayfaları buluyorum bilgisayarın ekranında boyuyorlar. Derin’in bu aralar favori oyunu bilgisayarda yazı yazmak. Word’de renkli büyük harflerle yazı yazıyoruz. O bana ne yazmak istediğini söylüyor. Ben de ona sırayla harfleri söylüyorum. Sonra yeni bir renk seçiyoruz. Genelde etrafta gördüğü eşyaları söylüyor. Bazen de bir yazdığını baka baka altına bir daha yazıyor.

Peki bilgisayar konusunda ileride ne yapacağız? Şu anda düşünmek istemiyorum!

Bu yazıyı bilgisayarın faydalarıyla bitireyim. Aşağıdaki konuşma TED‘den. Çocukların ellerine kaynak (bilgisayar) verildiklerinde beraber ne kadar hızlı öğrenebildiklerini anlatıyor. Türkçe altyazıları da var.

Reklamlar
Bu yazı çocuklar büyürken, teknoloji içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s