Çocuk yetiştirmek zor iş

Zor olur tabi! Zorlaştırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Çocukların doğal olarak kendi kendilerine öğrenmelerini sürekli engelleyip, onlara birşeyler öğretmeye çalışıyoruz. Onları doğalarına aykırı bir şekilde yetiştirmeye çalışıyoruz. Nasıl mı?

Çocuklar ayakkabılarını kolay giysinler diye bağcıksız ayakkabı alıp ip bağlamayı öğrensinler diye ayrıca oyuncaklar alıyoruz.

Kolay olsun diye hazır yemekler yedirip, dengeli beslensinler diye vitamin şekerleri veriyoruz.

Evde etrafı boyamasınlar diye kendi kağıdından başka yere yazmayan ‘sihirli’ kalemler alıp, renkleri karıştırmayı kitaplardan öğretmeye çalışıyoruz.

Markete giderken evde bırakıp – ya da internetten alışveriş edip-, oyuncak marketler ve oyuncak paralar alıyoruz. (Gerçek) para verip plastik para almayı reddettiğim için bir torba bozuk para yıkadım. Şimdi etrfta para bulduğumda bilemiyorum temiz mi değil mi diye. Beyaz çarşaf değil ki bunlar anlaşılmıyor. Her bulduğum parayı yıkamaya başladım. Geçenlerde Starbucks’ta dört yaşındaki kızımı eline para verip kasaya gönderince kasiyerin kafası karıştı. Ama Defne bu işi çok sevdi. Şimdi arada bir kek ve meyva suyu almaya gidiyoruz.

Dışarı çıkardığımızda sürekli pusetlerinde oturtup spor yapsınlar diye bebek jimnastik salonlarına götürüyoruz.

Enerji dolu çocukları – özellikle erkek çocuklarını- bütün gün sınıfta sıralarda oturtmaya çalışıp yerlerinde duramadıkları zaman hasta deyip ilaç vermeye başlıyoruz. ADHD teşhisi konan çocuk sayısı hızla artıyor. Öğretmenlerin ve doktorların sabırları azalıyor.

Çocukların birbirlerinden özellikle de kendilerinden büyük çocuklardan ne kadar kolay – her zaman istenilen şeyler olmasa da- bilsek de onları balık çiftliklerindeki balıklar gibi boylarına göre sınıflara ayırıp sadece kendi yaşıtlarıyla birlikte vakit geçirttiyoruz. Hatta bazı anne babalar çocuklarını kendilerine olan güvenleri artsın diye geç okula gönderip kendilerinden küçüklerle aynı sınıfa koyuyor.

Herkes aklını pazara çıkarmış, yine kendi aklını beğenmiş. ….

Reklamlar
Bu yazı çocuklar büyürken içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s