Defne’nin okul kaydı

Geçen hafta Defne’nin kaydını yaptık. Doğum belgesini ve aşı kayıtlarını istediler. Bir sürü de rengarenk form doldurttular. Formlardan birinde okula başlarken bilmesi gerekenler listesi vardı: Alfabe (büyük ve küçük harfler), yirmiye kadar sayılar, kendi ismi, soyadı (ilk harfleri büyük, diğerleri küçük yazılacakmış).  Günde kaç saat ders çalıştığımızı da sordular. Biz de her gün bir saat matematik ve okuma çalışıyoruz dedik. Eylül’de okul başlayana kadar eksiklerimizi (hala ismini büyük harflerle yazıyor) tamamlamamızı istediler Bu okul öncesi “kindergarten” dedikleri sınıf için! Benim Türkiye’den taşınmamın bir sebebi çocukların okul stresini azaltmaktı. Yanılmışım! Okula başlamadan öncesi böyleyse. Hem de bu sınavla girilen özel okul falan değil. Bizim mahallenin mektebi.

Buradaki okulların başarılı öğrenciler için özel bir programları var. Her sınıftan sınavla öğrenci seçip ayrı sınıflarda hızlandırılmış akademik bir programa alıyorlar. Şimdi bu sınava nasıl hazırlanacağız diye düşünüyoruz. Önce bir yerlerden sınavın nasıl olduğunu öğrenmem lazım. Ve tabi ki sınav için daha çok İngilizce okumamız gerekiyor. Herhalde yazın Defne’yle Türkçe’yi biraz bırakıp İngilizce çalışacağız. Neyse, en azından o alıştırmaları ben hazırlamayacağım. Üstelik Defne’nin İngilizce okumayı öğrenmek için çok daha hevesli olacağını düşünüyorum. Öğrendikleri daha çok işe yarayacak! Beş yaşındaki bir çocuk neyin işine yarayacağını neyin çok gerekli olmadığını çok iyi biliyor. Türkçe okuyabileceği evdeki kitaplar dışında hiç bir şey yok. Oysa İngilizce bir okuyabilse! Ama biz yine de Türkçe’de ısrar etmeye devam ediyoruz. Defne’nin okuldaki başarısını (başlangıçta) etkileyebileceğini bile bile…

Derin’i de unutmayalım. Ona bu hafta harfleri yazsın diye boyama sayfaları hazırladım ama Microsoft Word beni delli etti. Sürekli bilgisayarım kitlendi. Oysa o kadar da büyük dosya değil. Çok daha fazla resimli dosyalar hazırladığım olmuştu. Sonuçta bir türlü pdf yapıp buraya koyamıyorum. Deniz yardım!

Reklamlar
Bu yazı çok dilli yaşam, okul içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Defne’nin okul kaydı

  1. Geri bildirim: Küçük harfleri öğreniyorum | Defne'nin Annesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s