İlk okuma kitaplarım

Tulumba‘dan istediğim kitaplar geldi. Bana Latife Tekin’in Aşk İşaretleri ve Muinar‘ı, Defne ve Derin’e de İş Bankası Kültür Yayınları İlk Okuma Kitaplarım serisinden Altın Yumurtlayan Kaz, Kerem ile Korsanlar, Bisküvi Adam ve Anka Kuşu ile Ejderha.

Kerem ile Korsanlar favorimiz. Kayığı batan Kerem’i korsanlar kurtarıyor ama Kerem korsan olmak istemiyor. Korsanlar hem başka gemilerden hem de birbirlerinden çalarlarken sesini çıkarmadan bekliyor. Sonunda bir fırsat yakalayınca akıllı bir plan yapıp korsanları alt ediyor. Çalınan hazineleri de sahiplerine geri veriyor. Defne en çok konuşma balonlarını okumayı seviyor. Özellikle de “Ufukta gemi!” diye bağırmayı. Bir kaç akşamdır yatmadan onu okuyoruz. Buralarda nedense korsanlar çok popüler. Korsan oyuncakları, korsan kıyafetleri ve korsan temalı dekorasyon. Anlamıyorum ben. Korsan dediğin düpedüz hırsız! Neyse, büyük kouşmayayım, benim de oğlum var. Günün birinde arkadaşlarından görüp isteyebilir korsan legosu.

Bisküvi Adam’ı da çok sevdiler. Bisküvi Adam kaçarken hep bir ağızdan “Ben bisküvi adamım…” diye (benim uydurduğum melodiyle) şarkısını söylüyoruz. İngilizcesinin şarkısını buldum YouTube‘da. Bir daha okuduğumda o müziğe uydurmaya çalışayım Türkçe sözlerini.

Altın Yumurtlayan Kaz klasik bir hikaye. Onu da sevdiler. Ejderha ile Anka Kuşu pek popüler değil. Belki de ortalıkta olmadığı için çok okumuyoruz. Derin bir köşeye saklamış olabilir. Ama genel olarak bu serinin kitaplarını çok sevdik. Defne gittikçe daha uzun kelimeler ve cümleler okuyor. Derin de ben okurken minik parmaklarıyla bana gösteriyor. Bazen parmaklarını yavaş ve hızlı götürüyor. Benim okuma hızım değişince de kıkır kıkır gülüyor. 🙂

Reklamlar
Bu yazı çocuk kitapları içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to İlk okuma kitaplarım

 1. Fitanne dedi ki:

  Ebru, “Bisküvi Adam” Melis’in de çok sevdiği kitaplardan biri. Asıl komik olan benim de “kaçarım kaçarım kaçarım, kimse beni yakalayamaz, ben bisküvi adamım..” diye müziğini uydurduğum şarkı bölümlerini senin yazında da bulmuş olmak 🙂

  • defnesmom dedi ki:

   Müzik o kadar da akılda kalan güzel bir melodi değilmiş. Ben bir türlü öğrenemedim. Hala kendi uydurduğum haliyle söylüyorum.
   Onu da pek söyleyemiyorum zaten…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s