Derin İngilizce öğreniyor

Dil polisimiz Derin Bey de İngilizce öğrenmeye başladı. En sevdiğimiz kelime “nevermind” yani “boş ver”.
Defne, Derin kadarken Derin daha bebek olduğu için dışarıda çok vakit geçiremiyordu. Üç yaşında yuvaya başlayana kadar seyrettiği filmler dışında neredeyse hiç İngilizce duymadı. Ama Derin ablasıyla birlikte her gün parka veya kapalı bir oyun alanına gidiyor. (Burası Seattle; yılın on ayı güneşe hasretiz!) Defne de evde -çoğu zaman kendi kendine ve bebekleriyle- İngilizce konuşuyor. Böylelikle Derin yuvaya başlamadan İngilizce öğrenmeye başladı. Bir de her akşam çizgi film seyrediyorlar. Bazen Türkçe ama çoğu zaman İngilizce. Oradan da öğreniyor.
Akşamları kitap okurken Derin’le genellikle Türkçe okuyoruz. (Babası Defne’ye artık hep İngilizce okuyor.) Ama Derin’in en sevdiği kitaplardan biri Toy Boat İngilizce. Küçük bir çocuğun kendi yaptığı teknesini anlatıyor. Küçük tekne ipini koparıp uzaklara yelken açabilmeyi hayal ediyor. Kitabın içinde çok güzel tam sayfa resimler olduğu için Türkçe tercümesini yapıp resimlerin üstüne yapıştırmaya kıyamadım.  O yüzden okurken anında tercüme yapıyorum. Ama son zamanlarda Derin ben okurken yazıları parmağıyla takip ediyor. İngilizce yazıyı Türkçe o şekilde okumak çok anlamsız tabi. O yüzden kitabın ismini İngilizce okuyoruz. Sonra her sayfada Türkçe anlatıyorum hikayeyi. Arada bir parmağını gezdirirse İngilizcesini okuyorum. Anlamadığı için pek fazla yapmıyor zaten.
Akşam iki tane kitabını okuttuktan sonra yatağa kitaplarıyla gidiyor. Rüyasında resimli hikayeler görmek için herhalde. 🙂
Reklamlar
Bu yazı çocuk kitapları, çok dilli yaşam içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s