Paylaşma Günü

Defne’nin anaokuluna iki haftada bir Çarşamba günleri evden bir şey götürüyoruz. “Paylaşma Günü” diyorlar. Sene başında süslediğimiz pembe bir çuvalımız var. İçine Defne’nin seçtiği (çoğunlukla) oyuncakları koyuyoruz. Öğretmenlerinden biri onunla oturup anlattıklarını bir kağıda yazıyor. Sonra öğretmen yazdıklarını sınıfa okurken Defne de getirdiklerini arkadaşlarına gösteriyor. Okuldan sonra götürdükleriyle birlikte öğretmeninin yazdıkları da eve geliyor. O yazılar Türkçe alıştırmalarıyla birlikte pembe klasörümüzde duruyor. Şimdiye kadar yazılanlara baktıkça yedi ayda Defne’nin İngilizce’sinin nasıl geliştiğini çok güzel görebiliyoruz.

Dün yine paylaşma günüydü. Defne her zaman yaptığı gibi bir Barbie bebek götürmeye hazırlanıyordu. Okuldaki öğretmenleri evde başka hiç bir oyuncak olmadığını düşünüyorlar herhalde. Başka bir şey götürmesini önerdik. O zaman beraber uyuduğu ayısını götürmek istedi. Yatağında duran oyuncağın dışarı çıkmasına izin vermedik. Kitap okumayı çok sevdiği için babası Defne’ye en sevdiği kitabı götürmesini önerdi. Biraz itirazdan sonra zorla babaannesinin yeni aldığı Pinkalicious kitabını seçti. Evde bu kadar kitap seven bir çocuk okula neden götürmek istemez ki? Ben bir de Türkçe, hatta bir tane de İspanyolca kitap seçmesini önerdim. Bu öneriyi HİÇ sevmedi. Kitabını yanına sihirli sopasını koydu ve onu götürdü. Evde Türkçe konuştuğundan ve İspanyolca bildiğinden okulda asla sözetmiyormuş. Geçen ay ismini İngilizce “Daphne” diye yazmaya başladı. Neyse onu düzelttik. Ben iki senedir arada bir öğretmenlerine yardım etmeye okula gidiyorum. İlk zamanlarda onunla Türkçe konuşurum diye yanıma yanaşmıyordu. Bir iki seferden sonra problemin ne olduğunu anladım. Okulda hep İngilizce konuşuyorum Defne’yle artık gittiğimde, o da benim yanıma arada bir uğruyor.

Okulda farklı olmayı sevmiyor. Birden fazla dil bilmenin onu farklı yaptığını düşünüyor. Ancak kendisi gibi İngilizce’den başka bir lisan bilen insanların yanında bu küçük sırrını açıklıyor.

Reklamlar
Bu yazı okul içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s