Küçük harfleri öğreniyorum

Defne’yi okula kaydettirdiğimizde bize bir liste verdiler. Okula başlamadan öğrenmesi gerekenler listesi. Bunlardan biri de kendi ismini küçük harflerle yazması gerektiğiydi. Büyük harfle yazmakta ne sakınca var ki? Bir de şu N harfini artık düz yapsa! Uzun zamandır küçük harfleri yazmayı öğretmek istiyordum zaten. Ayrıca okulda düz kağıda değil çizgili deftere yazması gerekecek.

İlk aklıma gelen Defne’ye güzel yazı defterinde alıştırma yaptırmaktı. Her sayfada bir harfi yazmayı öğrenecektik. Her harfle başlayan resimler düzenleyip bastım. Bazı harflerle başlayan kelime ve resim bulmak çok kolay. K ile başlayan bir sürü hayvan ismi var mesela. Ama bazı harfler zor. I ve N gibi. O yüzden bu resimli sayfaları hazırladım. Bir nevi resim bankası. Ama maalesef Defne’ye bu alıştırma hem kolay ve hem de sıkıcı geldi. Üç sayfadan sonra bıraktı. Kalanları Derin’e yaptırırım sonra.

Amaç küçük harfleri yazmayı öğrenmekse bunu İngilizce de yapabiliriz tabi. Zaten Deniz İngilizce okumayı ne zaman öğreteceksin diye sorup duruyor. Eylül’de okul başladığında kızının diğer çocuklardan geride kalmasını istemiyor haklı olarak. İngilizce alıştırma seçeneği çok. Bu sabah Zac the Rat -Türkçesi Sıçan Zac, büyük fare anlamında :-)- alıştırmalarından yaptık. Birbirine benzeyen tek heceli kelimeleri gruplamışlar. İngilizce’de her harf her zaman aynı sesi çıkarmıyor. Mesela kısa A sesi ve uzun A sesi diye ayırmışlar.

Derin de harf alıştırmalarını bir daha yaptı. Defne, abla olarak kendine hakim olamadı, sürekli Derin’e ne yapacağını söyleyip durdu.

Reklamlar
Bu yazı okuma yazma alıştırmaları içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s