Dersimiz biyoloji

Defne bu aralar biyolojiye merak sardı. Yok, anne babaların korkulu rüyası “Ben nasıl oldum?” sorusu değil konumuz. Onu daha önceden “Biz istedik, sen oldun.” diye geçiştirebilmiştik- şimdilik. Daha genel biyoloji çalışıyoruz. Solunum sistemi, sindirim sistemi, sinir sistemi gibi.

Geçen hafta kitapları arasında İş Bankası Kültür Yayınlarının Keşfedin Vücudunuz kitabını buldu. O günden beri ona bakıyor. Resimlerin pencereleri var. Kaldırıp içindeki bilgileri okuyoruz. Pencereleri Derin de çok seviyor. Yeme ve sindirim, nefes alma, kan dolaşımı, kemikler ve kaslar, beyin gücü ve duyular bölümleri var. En iyi sindirim sistemimizi öğrendik. Başından sonuna anlatıyor. Bir de aynı kitabın İngilizcesini aldım. Bakıp karşılaştırabilsin diye. O daha gelmedi ama evde insan vücuduyla ilgili İngilizce bir çocuk kitabı varmış zaten. Look Inside Your Body onun da ismi. Ona bakıyoruz şimdilik.

Daha da hızımızı alamadık oynasın diye ona plastik insan vücudu aldık. Şeffaf. İçinde kemikler, kaslar ve plastik organlar var. Takılıp çıkartılabiliyor. Ama çok kolay olmuyor. Biraz daha büyük çocuklar için tasarlanmış. Derin bağırsaklardan bir parça koparıverdi oynarken. İlk başta çok beğendi Defne. Bütün içini boşalttı, organları teker teker bir sayfadaki resimlerinin üstüne dizdi. Tekrar taktı. Ama ikince seferden sonra sıkıldı biraz. Oyunu değiştirdi. Oyuncağın ismini Olivia koydu. Üstüne kıyafet diktik, yünden saç yaptık. Biyoloji dersi bebek oyununa döndü.

“Ben nasıl oldum?” sorusu tekrar sorulacak elbet bir gün. Biz şimdiden hazırlığımızı yaptık. Kitabımızı aldık. Şimdilik çocukların kitaplığına koymadık. Benim dolabımda üst raflardan birinde bekliyor. Kitabın resimleri ve anlatımı çok güzel ve detaylı. Çocuğun ağzından anlatıyor nasıl olduğunu. Annesiyle babasının nasıl tanıştığından doğumuna kadar. Tüp bebek yönteminden bile bahsetmiş. Neyse, kitabı Defne’yle okuduğumuzda belki tekrar yazarım.

Reklamlar
Bu yazı çocuk kitapları içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Dersimiz biyoloji

  1. Mete Tortop dedi ki:

    Ben çocuğumun, ben nasıl oldum sorusunu, sorduğunu hiç hatırlamıyorum. Tabii ki verdiğim cevabı da. Acaba kendisi biliyormu?

    • Defne'nin Annesi dedi ki:

      Bize daha o sorular sorulmadı. Ama babaannemiz çok güzel bir kitap göndermiş. Üstünde “zamanı gelince” notuyla kitaplığın üst raflarında bekliyor sırasını.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s