Çocuğunuz okumayı ne zaman öğrendi?

Dün arkadaşım Gülin’le konuşuyorduk. İkimizin de çocukları aynı yaşlarda. Kızlarımız Eylül’de okula başlayacak ve yavaş yavaş okumaya başlıyor. “Okumayı öğrendi,” ne zaman deriz diye konuşuyorduk.

Bebekler büyürken neyi ne zaman yaptıklarına anne babalar çok dikkat eder. Doktorlar da her muayenede sorarlar gelişimi normal mi diye. İlk ne zaman kafasını kaldırdığı, ne zaman oturabildildiği, ne zaman emeklediği önemlidir. Ama herhalde en önemli kilometre taşı yürümesidir. Diğerleri unutulur ama bir yere tutunmadan atılan ilk adımlar hep hatırlanır. Ben de Defne’nin kahkahalar atarak attığı adımları hiç unutamıyorum. Belki de ilk adımları kaçırdım. Ben işteyken ilk defa yürümüş olabilir. Ama en fazla bir-iki gün içerisinde göstermiştir bize. Konuşmak ise yürümeye benzemiyor. Bebekler bir anlamda ses çıkarmaya başladıkları andan itibaren konuşuyorlar. İlk kelimeler pek anlaşılmıyor. İki yaşına geldiğinde konuşuyor diyebiliyoruz ama düzgün karmaşık cümleler üç yaşına yakın başlıyor. Çocukların konuşmaya başladıkları bir gün, hafta veya ay yok.

Okumak da konuşmak gibi. Sıkça gördükleri kelimeleri çocuklar ezberliyor. Genelde önce kendi isimlerini öğreniyorlar. Zamanla okuyabildikleri kelime sayısı artıyor. Türkçede en kolay öğrenilen kelimelerden biri “AT”tır. İngilizcede de “CAT”. Belli bir zaman sonra kelimelerin yazılışında ve okunuşunda belli kurallar olduğunu keşfediyorlar. Ya da o kuralları onlara öğretmeye çalışıyoruz. Ama tam ne zaman okuyorlar? Ben Defne’nin Türkçe okumayı bildiğini söylüyorum arkadaşlarıma. Ona yazdığım kısa cümlelerin hepsini okuyabiliyor. Harflerin seslerini ve okumanın kurallarını biliyor. Daha önce hiç görmediği bir kelimeyi okuyabilir. Ama daha önce hiç okumadığımız bir kitabı – özellikle yeni öğrenenler için kolay yazılmamışsa- alıp okuyamaz. Mesela benim bu yazımı okuyamaz. Türkçede “okumayı söktü” deriz. Ne zaman?

İngilizcede iş biraz daha karışık tabi. Türkçe gibi fonetik yazılmadığı için harflerin farklı sesleri, değişik kurallar ve kurallara uymayan kelimeler var. İngilizce okumayı ne zaman öğrendiğini söylemek çok daha zor. Ne kadar ilerlerse ilerlesin ilk defa gördüğü bazı kelimeleri yanlış okuyabilir. Ben bazen hata yapıyorum. Şimdi ben İngilizce okumayı bilmiyor muyum?

Biz dün bunları konuştuk ama tam karar veremedik. Sizce ne zaman “okumayı öğrendi” diyebiliriz?

Reklamlar
Bu yazı çocuklar büyürken içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s