Yaz programı

Bu ay Defne ve Derin’in doğum günleri var. Aslında sekiz gün arayla ama tembel anneleri onlara beraber bir parti yapacak. Defne’ye sorarsanız onun doğum gününde Derin’e de pasta yapacağız. İkisine de minik kekler yapacağım. Defne üstlerine periler istedi, Derin’inkilerde de tabi ki balıklar olacak.

Derin üç yaşına geldiği için bu yaz Türkçe okumayı öğrenmeye başlayacak. Eski alıştırmalardan seçmeye başlamam lazım. Aslında zaten başladı bile. Defne’nin her yaptığını yapmaya çalışıyor. Bu günlerde en sevdiği kitap silinip temizlenen Sayılar kitabı. Sayıları ve şekilleri defalarca yazıp yazıp siliyor. Bu sabah anneannesine serinin diğer iki kitabını ısmarladı: Renkler ve Şekiller ve Hayvanlar. (Annem gelecek ay geliyor. Havayolu şirketlerinin bavul sayısını ikiden bire indirmeleri hiç hoşuma gitmedi. Şimdi daha az kitap ısmarlamam lazım.)

Defne ise okula başlayacağı için artık çoğunlukla İngilizce alıştırma yapıyoruz. Onları hazırlamama gerek yok tabi. Bir sürü kitap var. Bazılarını kendime örnek almıştım. Bizdeki kitaplardan birkaçı Brain Quest Workbook (Brain Quest esasında Eğlen-Öğren kart oyunlarının İngilizcesi, kitapları da var burada), Vocabulary Puzzles (Defne’nin ilk birkaç set alıştırmasını buradan esinlenerek hazırlamıştım), My Book of Rhyming Words ve Summer Activities for the Gifted Student.  Bu son kitabı da alıştırma hazırlamak için kullanmıştım.

Türkçe alıştırmalarım neredeyse bitmek üzere. Yazın yeni  hazırlamayı pek düşünmüyorum. Bir süre Uzaktaki Yakınlarımız kitabını kullanırım herhalde. Bir de Türkçe günlük tutturabilirim. Burada okullarda çok yapılan bir şey. Her gün defterlerine birkaç kelime yazıyor çocuklar. Daha da ilerledikçe cümleler yazmaya başlıyorlar. Belki de günün birinde blog yazar!

Aynı anda Defne’ye İngilizce Derin’e Türkçe çalıştırmak biraz zor olacak. Dün akşam mutfak masasında alıştırmalarını yaparlarken Derin’le Türkçe Defne’yle İngilizce konuşuyordum. Normal zamanda bile dilleri karıştırmamak için büyük çaba sarfediyorum ama böylesi iyice zor oldu. İkisini ayırmak da olmaz, beraber oturup beraber yapmaları lazım. Bakalım ne olacak?

Reklamlar
Bu yazı çocuk kitapları içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s