Defne okula başladı

Defne geçen hafta okula başladı. Birinci sınıf öncesi ana sınıfına. Okul Çarşamba günü başladı ama biz Türkiye’den Perşembe döndük. Eve gelir gelmez yol yorgunluğunu unutup Defne’yle okuluna gittik. Öğretmeniyle tanışıp kalan bir saati sınıfında geçirdi. Cuma günü de ilk defa sabah hazırlanıp okula gitti.

Okula başlamanın en heyecanlı yanı okul alışverişi. En azından benim hatırladığım öyle. Ama biz pek yapamadık. Bir kere üniforma veya önlük yok. Havalar da bayağı sıcak bu günlerde. Tişörtünü ve şortunu giyip gitti okula. Anneannesinin aldığı çantası yeniydi ama.

Çantasında kalem, defter, kitap yok. Büyük çantasının içine beslenme çantasını koyup öyle gidiyor. Kırtasiye ve diğer gereçler için bir ay önceden okuldan liste göndermişler.

Bizim zamanımızda okulun ilk günü öğretmen söylerdi. Babam Pazartesi günü akşam işten gelince Ortaköy’e iner listedeki kitapları alırdı. Kitaplar haftalar önceden belli olmasına rağmen nedense okulun ilk günü söylenir, ertesi güne de illaki istenirdi. Bir de defterler. Her öğretmen başka türlü ister, orta sayısıyla söylenir, o defterler ya az gelir, ya da yarısı kullanılıp atılırdı. Annem de onları bana çok güzel kaplardı.

İşte alışveriş listemiz: 12 tane sarı kurşun kalem, 4 kutu boya kalemi, iki kutu keçeli kalem, 24lük mum boya ve yağlı pastel boya, 12 tane tutkal ve bir makas. Hepsi markalarıyla sipariş edilmiş. Herkesinki aynı olsun diye. Ayrıca eller için dezenfektan jel, bir kutu kağıt mendil, iki kutu kraker ve iki paket beyaz kağıt. Son anda listeye elişi için kullanılmak üzere iki adet boş tuvalet kağıdı rulosu eklenmiş. Onları bulamadık evde. Tuvalet kağıtlarının bitmesini bekliyoruz! Bütün her şey sınıfa ait. Herkes ortak kullanacakmış. Süslü cicili bicili kalemler yok yani!

Bana çok değişik geldi buradaki usuller tabi. Ama benim okula başlamamın üstünden de otuz küsur sene geçti. Türkiye’de de değişmiştir herhalde birçok şey…

Reklamlar
Bu yazı okul içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Defne okula başladı

 1. Mete Tortop dedi ki:

  Şimdi okullu olduk
  Sınıfları doldurduk
  Sevinçliyiz hepimiz
  Yaşasın okulumuz

 2. Anonim dedi ki:

  Evet Ebru hanım. Sena’da bu hafta yazlıktan döndükten sonra başladı Defne gibi anaokula. Burda da ihtiyaç listesi verildi bize. Aşağı yukarı aynı şeyler. Sadece okulun başlandığı gün verildi. Yani sizinki gibi önceden değil. Neyse hayırlı olsun Defne’ye yeni ders yılı.

  Bu arada İstanbul’a gelmişsiniz. Bir daha ki sefere biz de bekleriz. Kedndinize iyi bakın.
  Derin’e de iyi boyamalaaaar.

  Neslihan KORKMAZ

  • defnesmom dedi ki:

   Siz de mi cicili bicili kalemler yerine sıkıcı sarı kurşun kalemler aldınız? Bizde kitap- defter olmaması değişik geldi bana. Kitapları var aslında ama bize sayfa sayfa koparıp gönderiyorlar. Defter yok. Ben gelenlerden beğendiklerimi bir klasöre koyuyorum, senenin sonunda ne kadar ilerlediğini görmek için.

   İstanbul’da 5 gün kaldık sadece. Bir dahaki yaza daha uzun kalabilmeyi ümit ediyoruz.

   Ebru

 3. Anonim dedi ki:

  Evet bizim okularda da aşağı yukarı herşey aynı. Bir daha ki sefere bekliyoruz. Bu arada şuan İstanbul’un kurtuluşunu kutluyoruz. O yüzden okullar kapalı. Biz de sizin o güzel eksersizlerinizi yapıyoruz Sena’yla birlikte. Tekrar tşk.ler.

  Sena da slm söylüyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s