Bir bavul dolusu kitap

Bu sefer İstanbul’da alışverişi biraz fazla kaçırdım. Ama en zevklisi kitapçılarda gezmekti.

Bavul espri değil. Havayolları bavulların sayılarını azaltıp ağırlıklarını iyice sınırladılar. Her bir parça 22.9 kilograma varınca kitaplar için annemden bir çanta alıp getirdim. Tamam, hepsi kitap dolu değildi. Aralara ayakkabılarımı da sıkıştırdım 🙂

Defne için (şimdilik) bizim okuyabileceğimiz uzunca kitaplar aldım. Bir kaç akşam arka arkaya okumak lazım. Belki yaza doğru veya seneye. Müge İplikçi’nin Uçan Salı‘sı ve Bernardo Atxaga’nın Kendini Alsan Sanan Şola‘sı bu sene 2. sınıfa başlayan Nehir’in yaz ödevleriymiş. O tavsiye etti. Teşekkür ederiz Nehir!

Benim çocukluğumdan hatırladığım Günışığı Hoşçakal ve Küçük Pıtırcık da oldukça uzun. Bir de Tevfik Fikret’in şiir kitabı Şermin‘i aldım. Bu kadar kitabımız var, hiç şiir okumuyoruz. Bakalım.

İstanbul’la ilgili kitaplar da aldım. Mine Soysal’ın İstanbul Masalı ‘nın resimlerine baktık İstanbul’u gezerken. Beyoğlu’nda gezerken de Beyoğlu Macerası yanımızdaydı. Defne kitabıyla (ve binbir oyunla aldığı Maraş dondurmasıyla) tramvayın öninde poz verdi. Beyoğlu’nda gezmeye çıkmadan önce okumalı Beyoğlu Macerası’nı. İstiklal caddesinde o kadar çok hareket var ki çocukların dikkatini kitaba toplamak çok zor. Gelecek yaz geldiğimizde yine getireceğiz bu kitapları. Mina Tansel’in İstanbul’la Saklambaç‘ı da uzun bir süre bekleyecek kitaplıkta herhalde. İki yüz sayfalık bir roman. Belki ben kendi kendime okurum 🙂

Defne kendi kendine okusun diye de Rita ve Adsız’ın maceralarından üç tanesini aldım. Çeviri kitaplar değişik oluyorlar. Özellikle de basit kitap olunca. Bir dilde basit olan kelimeler diğerinde karmaşık olabiliyor. Mesela Rita turşu yerine kornişon yiyor. Açıkçası okurken bana akıcı gelmiyor. Ben de bir kaç kitap çevirdim Defne ve Derin için. Kolay iş değil. Ama resimleri çok sevimli. Defne de sevdi zaten. Önemli olan o.

Filmini seyrettiğimiz Şirinler’in çizgi romanını da aldık: Şirinler ve Korkunç Kuş Krakukas ile Diğerlerinden Farklı Bir Şirin hikayeleri bir arada. Defne babasının eski Red Kit çizgi romanlarını çok seviyor. Bunu da sever herhalde. Bir yerlerde daha kitaplar olmalı ama geleli bir hafta oldu evin çeşitli köşelerine dağılmışlardır- diğer bir çok şey gibi…

Reklamlar
Bu yazı çocuk kitapları içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Bir bavul dolusu kitap

 1. Mete Tortop dedi ki:

  Çocukluğumda büyükler (ebebeyinler) resimli kitap okumamızdan nedense pek hoşlanmazlardı.
  Halbuki çocuk kütüphanesinde Tenten ciltleri vardı. Ben de gidip orada okurdum. Gayet iyi hatırlıyorum, bütün ciltleri bitirmiştim.
  Okusunlar da ne olursa olsun okusunlar diye düşünüyorum.

  • defnesmom dedi ki:

   Biz de hazırlıkta İngilizce öğrenirken kütüphanedeki Tenten kitapları karaborsaya düşmüştü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s