Derin’in yeni kitapları

İstanbul’da sadece Defne’ye kitap almadık tabi. Derin’e yeni aldığımız kitaplar genelde deniz temalı. 🙂

Can Göknil’in Deniz Masalı deniz kaplumbağalarını anlatıyor. Anne kaplumbağa kumlara yumurtalarını gömüyor. Ama yavru kaplumbağaların çıkma vakti yaklaştığında deniz kenarına tatil için insanlar geliyor. Yavru kaplumbağalar gece yumurtalarından çıktıklarında denizi bulabilsinler diye ay ve balıklar anne kaplumbağaya yardım ediyorlar.

Bu yaz Arnavutköy’de ve Galata Köprüsü’nde balık tutanları görünce ben de babamla boğazda balık tuttuğum günleri hatırladım. Derin de gelecek yaz belki dedesiyle balık tutmayı deneyebilir. Ayla Çınaroğlu’nun yazdığı, Mustafa Delioğlu’nun resimlediği Mutlu Bir Gün amcasının teknesiyle balığa çıkan Mutlu’yu anlatıyor. Mutlu da Derin gibi yatağından başka bir yerde uyumayı pek sevmiyor. İlk gece uykusuz kalsa da ertesi gün balık tutarak çok yorulduğu için mışıl mışıl uyuyor Mutlu.

Fenerden Taşınan Işık‘ı aslında Defne’ye okumak için aldım. Ama kapağında dalgaların üstünde sallanan şirin bir oğlan çocuğu var. Burada bahsetmek daha uygun olur herhalde. Kitap Assos yakınlarındaki Sivrice Deniz Feneri için projelendirilmiş. Assos’ta geçen yaz tatillerimi hatırladım bakarken. Deniz fenerini de görmüşümdür herhalde ama hiç hatırlamıyorum. Herneyse, kitap biraz uzun daha okumaya fırsatımız olmadı.

Hep hikaye okuyacak değiliz tabi. Biraz da öğrenmek için okuyalım. Tübitak bu kitapları 7 yaş için öneriyor ama resimleri çok güzel. Derin hepsine bayıldı. Denizle ilgili Denizin Altında, Gemiler ve Köpek Balıkları kitaplarından başka Uçaklar ve Örümcekler‘i de aldık. Bunların hepsi çeviri. İngilizcelerini de buldum: Under the Sea, Ships, Sharks, Planes, Spiders. Belki ilerde onları da alırım.

Aslında Derin’e daha basit kitaplar almalıydım belki ama onlardan zaten çok var evde. Hatta artık bebek kitaplarını vermeye başladım yenilere yer açmak için. Çocuk kitapları ve çocuk kıyafetleri için aynı kural geçerli: Nasıl olsa büyüyorlar!

Reklamlar
Bu yazı çocuk kitapları içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Derin’in yeni kitapları

  1. Mete Tortop dedi ki:

    Kitapların tümü, anlaşılan anne süzgecinden geçiyor.
    Biraz da Defne’nin okul haberlerini alsak, merak dayız da.

    • defnesmom dedi ki:

      Defne’nin okulu hakkında yazacağım yakında. Açıkçası pek bir şey yapmıyorlar. Eve getirdiği şeylerin bazıları Derin’in yapabileceği şeyler. Her hafta bir harf öğreneceklerimiş. Zaten okula başlamadan önce sıkı sıkı sormuşlardı alfabeyi biliyor mu diye. Önümüzdeki hafta Deniz’le ilk veli görüşme günümüze gidiyoruz bakalım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s