ipad bizim eve de girdi sonunda

Evet, artık bizim de bir ipadimiz var. Haftalarca sıramı bekledikten sonra ben de bakabildim sonunda. Çocuklar ve babaları bir türlü paylaşamıyorlar ki bana sıra gelsin. Ama oyun adı altında bir kaç tane öğretici uygulama da yükledik.

Defne en çok birinci sınıf için hazırlanmış Teach Me oyununu oynuyor. Okulda yazı yazma, okuma ve matematik sorularını yaptıkça para topluyor.  Öğretmen bir fare. Soruları o soruyor. Matematik ve yazma sorularının cevaplarını parmağıyla yazıyor. Doğru bilemezse öğretmen ekranda gösteriyor. Soruların bazıları da çoktan seçmeli. Farenin söylediği kelimeyi seçeneklerden bulup seçiyor. Her üç doğru cevaba bir para kazanıyor. Sonra topladığı paralarla alışveriş yapıyor. Ekranda bir akvaryumu var. Onun içine balıklar, yem ve süsler alıyor. Satılık resimler ve şekiller de var. Derin de arada oynamaya çalışıyor ama o daha para kazanamadı. Zaten Derin İngilizce öğrenmeye yeni başlıyor.

Derin’in sevdiği bir kelime yazma oyunu var. Adı Spelling with Cimo. Orada da bir penguen var. Buzların üstüne basarak karşıdan karşıya geçmesi gerekiyor. Buzların üstüne bilgisayarın söylediği kelimeyi harfleri listeden seçerek yazmak gerekiyor. Üç, dört veya daha çok harfli kelime oyunu seçebiliyorsunuz. Yanlış yazılmış harfe basarsa penguen suya düşüyor. Derin’in de o kısmı hoşuna gidiyor zaten. Onun amacı kelimeleri doğru yazmak değil pengueni suya düşürmek!

Derin için en faydalısı i write words diye bir oyun oldu. Harfleri ve rakamları yazmayı öğrendi. Ekranda çıkan harflerin ve rakamların üstünde sayılar var. Kırmızı bir yengeç onları yiyerek ilerliyor. Derin parmaklarıyla sayıları takip ederek yazıyor. Yazdıktan sonra da bitmiş harfi ipadi oynatarak ekranın bir köşesine gönderiyor. Böylece harflerin ve rakamların doğru yazılışını öğrendi. Benim noktalı harflerle yaptığım alıştırmalardan daha zevkli geldi ona. İngilizce bilmemesi de o kadar sorun değil. İleriki seviyelerde kısa kelimeleri de yazdırıyor program. Aynı uygulamanın İspanyolcası ve Fransızcası da var.

Bir de Meghan’s Matching Game var. (Bu arada Meghan Defne’nin öğretmeninin adı. O yüzden aldık o oyunu 🙂 )Bildiğimiz kartlarla oynanan hafiza oyununun bilgisayar versiyonu. Resimler yerine de kelimeler var. İki tane aynı kelimeyi bulursanız puan kazanıyorsunuz. Kelimeler farklıysa tekrar kapanıyorlar. Ben Defne’ye Türkçe kartlar hazırlayıp oynatmıştım bu oyunu. Nerede acaba onlar? Derin oynar mı?

Bunların hepsi İngilizce tabi. Türkçe uygulama nasıl ararım bilemiyorum. Bir tane zuzuuu diye oyun bulduk. Harfleri yazılmış kelimenin üstüne getirip taşıyor. Defne ilgilenmedi. Derin bir kaç kere baktı ama yeteri kadar animasyon olmadığı için çabuk sıkıldı. Bir tane de masalımız var. Bir Kar Masalı‘nı bir iki kere dinlediler. Ama oyunlar çok daha cazip geliyor.

Sizin bildiğiniz çocuklar için Türkçe ipad uygulaması var mı?

Reklamlar
Bu yazı teknoloji içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to ipad bizim eve de girdi sonunda

 1. Defne'nin Annesi dedi ki:

  Bu gün gezinirken yeni bir uygulamaya rastladım. Adı Alfabem. Nasıl oynandığını görmek için:
  http://www.kadinsanat.net/2012/02/hediyem-var-cocuklara-ozel-alfabem-uygulamasi-benden-size-hediye/
  Satın almak için
  http://itunes.apple.com/us/app/alfabem/id497255383?ls=1&mt=8#

  Ebru

 2. Defne'nin Annesi dedi ki:

  Bugün bir tane daha buldum. Bakalım uzmanlarımız ne diyecekler.
  http://itunes.apple.com/app/bildim!/id514250899?mt=8

 3. Geri bildirim: Otomatik Matematik | Defne'nin Annesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s