Defne okulda

Türkiye’den yeni döndüğümüzde Defne’nin Türkçesi çok ilerlemişti. Okul başlayınca biz Türkçe’ye olan ilgisinin azalacağını düşünüyorduk. Öyle olmadı. Tam aksine, daha çok istekle yazıp okuyor. Okula başlamak onu gaza getirmiş olmalı.

İlk hafta okulda biraz hayal kırıklığına uğradı. Biz ona yaz boyunca “Okulda İngilizce okumayı öğreneceksin,” dedik. O da okula başlar başlamaz okumayı sökeceğini hayal etmiş anlaşılan. İlk haftanın sonunda şikayet ediyordu hala okuyamıyorum diye. Türkçe okuma-yazma öğrenmesinin ne kadar vakit aldığını kestiremiyor. Çocukların zaman kavramı bizimkinden çok farklı.

Okul başlar başlamaz öğretmenine Defne’nin Türkçe okuduğu için bazı harfleri değişik okumaya çalışıp karıştırabileceğini yazdım. Ona blogumdaki Türkçe-İngilizce alfabe kitabını gönderdim fikri olsun diye. O da çok ilgilendi. Arada bir Defne’ye Türkçe kelimeler soruyormuş ama daha pek bir şey öğrenememiş. “Merhaba” diyor bir tek. Bir de bir kaç sene evvel başka bir Türk aileden “Eti senin, kemiği benim,” deyimini öğrenmiş. Geçen hafta da ilk veli görüşme günümüze gittik. Deniz de ben de pek heyecanlıydık. Ben ayrıca gelecek haftadan itibaren haftada iki saat öğretmene sınıfta yardım edeceğim. Burada velilerin okulda gönüllü çalışması çok yapılan bir şey. Ben salı sabahları  bir saat küçük gruplara okuma çalıştıracağım. İlk dersimden sonra onu da yazarım.

Defne’yle artık bir gün Türkçe bir gün İngilizce alıştırma yapıyoruz. İngilizce’nin kurallarını öğrenmeye çalışıyor. Bazen kelimeleri Türkçe okur gibi okuyup tahmin ediyor. C, J, G, A, E, I, O, U harflerinin farklı okunduklarını biliyor. TH, SH, CH gibi sesleri de öğrendi. Ama daha çok yolumuz var. Öğretmeni bir de günlük tutmamızı tavsiye etti.  Her gün bir cümle yazacakmış. Onun için de süslü bir defter ayırdık. Ama daha bir türlü başlayamadık.

Okula başladığından beri kelime haznesi de hızla büyüyor. Bilmediği kelimelerin anlamlarını soruyor. Bazen İngilizce açıklıyoruz, bilmiyorsa Türkçe’sini söylüyoruz. Çoğu zaman yeni bir kelime öğrendiğinde hem Türkçesini hem İngilizcesini soruyor.

Bu sayfadaki resimler Defne’nin okulda yapıp eve getirdiği alıştırmalar. Kitapları ve defterleri yok. Okula boş çantayla gidip her gün bunlardan bir kaçıyla geliyor. Bazılarını resim odamızdaki duvara asıyoruz. Bir kısmını da saklıyorum. Yazdıklarını anlamak için Türkçe gibi okuyup İngilizce düşünmek gerekiyor: brodr (brother), bokıt (bucket), sereyl (cereal) 🙂

Defne okulu çok sevdi! Darısı Derin’in başına.

Reklamlar
Bu yazı çok dilli yaşam, okul içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Defne okulda

 1. Anonim dedi ki:

  Merhaba Ebru’cum
  Yine ben. Çok güzel hepsi çok hoşuma gitti. Aferin Defne’ye. Sena da aynı onun gibi. Gecen hafta babannesi sen okuyormusun artık dedi. Okula gidiyor musun anlamında. Yok daha okuma öğrenemedik dedi. Büyük bir hayal kırıklığıyla.

  Bize de okulda hangi etkinliklerde görev almak istersiniz diye aile katılım forları verdiler. Pazartesi doldurup teslim edeceğiz. Ben de görev almak isterim ama öğretmen ikiz kardeşimin yeni doğan bebeğine bakıyorum o okula Senayı götürürken. yani biz çoçukları değiştirdik anlayacağınız. Neyse yani pek görev alamam herhalde.

  Sizi çok öpüyorum Derin ve Defne’cim.

  Hayırlı dersler.

 2. defnesmom dedi ki:

  Pek sabırsızlar bu kızlar! Bir yandan da aslında ne kadar hızlı öğrendiklerinin farkında değiller.
  Ailelerin okulda etkinliklere katılmaları çok güzel. Ben son iki senedir Defne’nin yuvasına gidiyordum zaten. Bu sene Defne’nin ve Derin’in okullarına ayrı ayrı gideceğim.
  Kardeşini çok tebrik ediyorum. İkinize de kolay gelsin. Ne güzel bebek bebek kokuyordur. O büyüyünce de okumayı Sena ablasından öğrenir artık.

  Ebru

 3. nevx dedi ki:

  Merhaba,

  Öncelikle Defne’ nin çalışmalarını çok başarılı bulduğumu belirtmeliyim, ben Defne ve Derin’ in sessiz takipçilerinden ve dosyalar klasörünüzün sinsi hırsızlarından biriyim. Bu yüzden size bir teşekkür borçluyum. Blogda epey arama yaptımsa da bulamadım, acaba Derin ve Defne’ nin doğum tarihleri nedir?.. Tam olarak ne kadarlıkken okuma öğretmeye başladınız?.. Tek başlarına kısa okumalar yapmaları ne kadar sürdü?..

  Neva

  • defnesmom dedi ki:

   Alıştırmaları beğenip kullandığınıza çok sevindim. Defne beş, Derin üç yaşında. İkisi de Haziran doğumlu. Üç yaşına geldiklerinde buraya koyduğum alıştırmaları yaptırmaya başladım. Harfleri daha yeni öğreniyorlardı. Daha öncesinde zaten doğru dürüst kalem tutup yazı yazamıyorlar pek. Defne dört yaşına geldiğinde 1-2 heceli kelimeleri ve çok basit cümleleri okuyabiliyordu. Artık tam cümleler okuyor. Kısa ve basit kitapları da okuyor. Ama henüz kendi kendine eline kitap alıp okuyacak hızı ve rahatlığı yok.

   Ebru

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s