Defne’nin Okulunda

Salı günü Defne’nin sınıfına öğretmenine yardıma gittim. Okuma saatleriydi. Öğretmenleri onları beşer kişilik gruplara ayırmış, okuma seviyelerine göre. Hepsi bir renk ayı. Defne yeşil ayı grubunda. Her zaman oturdukları masanın üstünde yeşil bir ayı asılı. Grup çalışması yaptıklarında seviyelerine göre alıştırmalar yapıyorlar.

Okuma saatinde gruplar beş tane istasyon dolaşıyorlar. Bir istasyonda öğretmenin kendi oturuyor. Seviyelerine göre kitap okuyorlar beraber. Bir istasyonda bilgisayar başında bir oyun oynuyorlardı. Tam göremedim ne yaptıklarını ama hepsinin ayrı hesabı var. Belli seviyeleri tamamladıkları zaman ilerliyorlar herhalde. Bir başka istasyonda kafiyeli kelimelerden yapboz vardı. İngilizce okumayı öğretirken çok kullanıyorlar kafiye (rhyming words) kavramını. En son istasyonda da kafiyeli kelimelerin resimlerini kesip yapıştırarak eşleştiriyordu. (Aynısını bulamadım ama başka bir sürü benzer alıştırma var internette.)Ben bu son masada yardım ettim öğrencilere. Eşleştirmeleri bitince de kelimeleri yazmayı deniyorlar. Şimdilik pek düzeltmiyor öğretmen yazdıklarını. Bir çoğu Türkçe yazar gibi duyduğunu yazıyor. Genelde sessiz harfleri yazıyorlar ama seslileri atlıyorlar. Biraz daha ilerledikleri zaman doğru yazılışlarını göstermeye başlayacakmış öğretmen. Kendilerine güvenlerini ve heveslerini kırmak istemiyor henüz.

Beş grup vardı, yaklaşık bir saat sürdü okuma saati. Bitince hepsi sıra olup bahçeye çıkmaya hazırlandılar. Tam çıkmadan önce öğretmen uyardı: “Yakalamaç oynamak yasak!” Tenfüste bahçede başka ne oynanır ki?

Reklamlar
Bu yazı okul içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s