Derin İngilizce öğreniyor

Derin’in okula alışması biraz zaman aldı. İlk gün ben gittikten sonra o kadar çok ağlamış ki beni geri çağırdılar. İkinci gün ben de oradaydım ağlarken. Hiç bitmeyecek gibi geldi ama beşinci günde alışmıştı. Haftada iki gün dörder saat gidiyor zaten. Yavaş yavaş İngilizce anlamaya da başladı. İlk günlerdeki sıkıntısının en önemli sebebi öğretmenlerin söylediklerini anlayamamaktı zaten. Okulda ve evde İngilizceyi çabuk öğrenmek için çok uğraşıyor.

Çoğu zaman aynı kitabı hem Türkçe hem de İngilizce okutuyor.  Defne’ye Türkçe okumayı öğretirken bir dönem evdeki bütün İngilizce çocuk kitaplarını kaldırmıştım. Aklı karışmasın diye. Sonra tekrar çıkardım tabi. Şu anda kitaplığımızda bütün kitaplarımız dillerine göre ayrılmış duruyor. (En azından ben topladığımda!)

Derin’in çok sevdiği “Are you my mother?” kitabını yakında Türkçe’ye çevireceğim. Ama Defne’ye yaptığım gibi Türkçelerini İngilizce yazılarının üstüne yapıştırmak yerine (belki farklı renkte basıp) yanlarına yapıştıracağım. Bu haftaki projem bu olsun.

Defne’nin kafası karışmasın diye alıp kaldırdığım şeylerden biri de bu yapbozdu. Dün sakladığım yerde bulmuşlar. Her resmi isminin harflerine göre üç veya dört parçaya bölmüşler. Resmi yaparken ismini de yazıyorlar. Derin çok sevdi ama Defne kadar çabuk yapamadı kelimeleri.

En sevdiğimiz oyunlardan biri “İngilizcesiyle Türkçesi benziyor mu?” oyunu. Derin bana bir kelimenin İngilizcesini soruyor. Ben söyleyince Türkçesiyle benzeyip benzemediğine karar veriyor. Tabi herhangi bir kelimenin İngilizcesiyle Türkçesinin benzeme olasılığı oldukça düşük. O arada Defne yardımımıza koşuyor ve bildiğimiz benzer kelimeleri sıralıyoruz: Tuvalet-toilet, yoğurt-yoghurt, gri-gray, zebra-zebra, lamba-lamp…Ben de birkaç tanesini yazdım, boyama kitabı yaptım. Kapağı en son sayfada. Ortadan katlayıp zımbalamak lazım. Boş kalan (arka) sayfalara da aklımıza geldikçe yeni kelimeler ve resimler ekleriz.

Reklamlar
Bu yazı çocuk kitapları, çok dilli yaşam içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Derin İngilizce öğreniyor

  1. Mete Tortop dedi ki:

    Sıkı takip edersem bana da faydası olur mu acaba?

  2. defnesmom dedi ki:

    Üç yaşındaki bir çocuğun azmiyle çalışırsanız faydası olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s