Kitap yazıyoruz

Mete Dedemiz ne zaman kitap yazacağımızı sormuş. Bu hafta!

Defne sık sık okuldan minik kitaplarla geliyor. Öğretmenlerinin hazırladığı kitapları boyuyorlar, içine de yazı yazıyorlar.

Bunun benzerlerinden eve haftada bir geliyor. Bir tane de I See kitabı yapmışlar mesela. Her sayfada I see _____. cümlesini doldurmuşlar. Resimlerini de kendileri yapmışlar.

Ben de böyle birşeyler yapayım dedim. Kitabımızın adı Bak bu ne?. Kelimelerin çoğu tek veya iki heceli ama dayanamayıp araya biraz matematik sıkıştırdım! Arkalı önlü basıp, kağıtları ortadan kesip, katlayıp zımbalayınca minik bir kitap oluyor. Bundan sonra da Defne’ye yazılarını yazıp boyayabileceği bir hikaye kitabı yapacağım.

Çocuklarla kitap yapmak aslında çok kolay. Kağıtları katlayıp zımbalayınca oluveriyor. Ama oyuncakçılar düşünüp onun da hazırını yapmışlar. Geçen hafta Defne bu hazır kitaplardan birine hikaye yazdı. Ama tüm sayfaları doldurmaya sabrı yetmedi. Derin kendi kitabına yazmayı en iyi bildiği şeyi, adını yazdı. Aralara da sayılar yazdı. Bir de bu üç boyutlu kitap hazırlama setini almıştım. Onu daha yapmadık.

Boyayıp okumak için İngilizce minik kitaplar isterseniz bu sitede kitaplar ve başka aktiviteler var. Hem renkli hem de siyah beyaz. Bence siyah beyaz basıp boyamak daha zevkli. Ben Derin’le Defne’ye oradan İspanyolca kitaplar bastım. Boyayıp hikayeleri dadılarına okuttular. Çocuklarla kitap yapmak hakkında Bookmaking with Kids diye çok güzel bir de blog var. Bu işe sarar ve ilerlerseniz kitap yapma sanatı üstüne de burayı ziyaret edin.

Reklamlar
Bu yazı okuma yazma alıştırmaları içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s