Derin’in okulunda

Derin’in yuvasında senede beş kere öğretmenlerine yardım etmeye gitmek gerekiyor. Derin’den önce Defne de aynı yuvaya gidiyordu. O zaman da gittiğimde Defne’nin okulunda diye yazmıştım. Ama o dört yaş sınıfındaydı. Derin bu sene üç yaş sınıfında. Bu sene daha şimdiden üç kere gittim Derin’in sınıfına.

Sabahları ilk bir saatleri serbest saat. Ben etrafta dolanıp pek bir şey yapmıyorum. Çocuklar benimle oynamak isterlerse onlarla oynuyorum. Yoksa kendi kendime oynuyorum. Bir masada oyun hamuru koymuşlardı. Orada oynayan çocuğa hamurdan hayvanlar yaptım. Oyunun sonuna doğru Derin de geldi. Koooocaman yılan minik domuzu yedi.

Sınıfta iki kız, yedi oğlan var. Kızlar genelde ev bülümünde takılıyorlar. Prenses kıyafetleri giyip piknik yapıyorlar. Oğlanların bir kısmı öğretmenleri izin verdiği kadar koşuşturuyorlar. Uzay gemileri yapıp kızların evlerine saldırıyorlar. Veya arabalarla oynuyorlar. Derin geçen hafta gittiğimde dibimden ayrılmamıştı. Bu sefer o kadar olmadı. Arada bir yanıma geldi. Yemekten önce dışarıya çıktılar. Ben o gün yaptığım tek iş olan sofrayı kurdum. Zaten herkes kendi yemeğini getiriyor. Sonra da dışarı çıktım. Derin benimle futbol oynamak istedi. Bizimle oynamak isteyen hiç bir erkek çocuğu yanımıza yanaştırmadı. Ama sonra sınıfın iki hanımından biri Mia geldi. O zaman Derin beni unuttu.

(Bu arada geçen sefer gittiğimde sınıftaki öbür kız Naomi’yle ilgileniyordu. Onun resmini yapıp sepetine koymuş. Kızın anneannesi onu almaya geldiğinde resmi buldu. Oğlumun hayranlığı da böylece ortaya çıkmış oldu. Ama üç yaş sevdaları gelip geçici oluyor. )

Sonra içeri girip yemek yedik. Masaları sillince benim işim bitmiş oldu. Yine oyuncaklarla oynamaya devam ettim. Arada da bu resimleri çektim. Fotoğraf makinam olmadığı için telefonumla çektim. Pek güzel çıkmadılar.

Sonra şarkı söylediler. Derin söylemediği gibi bana da söyletmedi. Ağzımı tuttu. Daha sonra ellerinde çeşitli müzik alerleriyle müzik çalıp (yani gürültü yapıp) dansettiler. Oğlum ona da katılmadı. Fakat en son çalan şarkı motosikletlerle ilgiliydi. O şarkıya bütün çocuklar bayılıyorlar. Şarkı başlayınca deli danalar gibi odanın etrafında dönmeye başladılar. O koşuşturma sırasında anneler geldiler. Bir okul günü de böylece bitti.

Reklamlar
Bu yazı okul içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Derin’in okulunda

 1. Mete Tortop dedi ki:

  Derin okula başlayınca, Defne’nin annesi Derin’in annesi olmuş!
  Defne’den haberler azaldı.
  Okul ne kadar güzel, sanki Derin bir arkadaşının evine gitmiş gibi.

  • defnesmom dedi ki:

   Defne’nin vaktinin çoğu okulda geçiyor. Derin benimle daha çok vakit geçiriyor. Defne ile daha çok İngilizce çalışıyoruz. Derin ise yeni öğreniyor Türkçe okumayı. Yeni alıştırmaları hep ona hazırlıyorum.
   Okul güzel, kocaman bir oyun odası gibi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s