Haftanın yıldızı

Defne’nin okulunda bu hafta yeni bir oyun başladı. Senenin başında öğretmenleri duvara deniz temalı bir pano yapmış. Her öğrencinin adını bir denizyıldızına yazıp panoya ters zımbalamış. Bu haftadan itibaren her hafta bir yıldızı ters çevirecek. Adı çıkan öğrenci de o haftanın yıldızı olacak.

İlk hafta Defne’nin ismi çıkmış. Defne pek sevindi. Bütün hata boyunca ben haftanın yıldızıyım diye dolaştı ortalıkta. Gördüğü herkese söyledi. Çoğu kişi anlamadı tabi. Okuldaki bu oyunu her seferinde açıkladık. Defne haftanın yıldızı seçilince öğretmeni bizden sınıftaki panoya koymak için resimler istedi. Ailenin resimlerini gönderdik. Bir de Defne’nin bebeklik fotoğrafını. Bütün hafta boyunca resimler o panoda durdu. Defne ailesini arkadaşlarına anlattı. Her gün de evden arkadaşlarına göstermek için bir oyuncağını -yani Barbie’sini- götürdü.

Haftanın yıldızının bir de sorumluluğu var. Sınıflarında bir tahmin kavanozları var. Öğretmenleri bizden kavonaza koyacak, sayısı yüzden az bir şey istedi. Küçük oyuncak, misket, şeker gibi bir şey. Ben bir kavanoza şeker koydum.  Amerika’da çok sevilen marshmallow denilen sünger şekerlerden. Ben çocukken çokomel çok severdim, onların içi gibi. Neyse, bir kavanoza da Mikado oyununun çöplerini koydum. Hani şu çöp şiş büyüklüğünde tahta çöpleri yere atarsınız da her oyuncu sırayla başka çöpleri oynatmadan bir çöp almaya çalışır. Ben çok severdim çocukkken o oyunu. Şekerleri yerler herhalde çocuklar ama mikado oyunumu geri istiyorum işi bitince.

Tahmin kavanozlarını verdikten sonra niye böyle bir şey yapıyorlar sınıfta diye düşündüm. Tesadüfen de bu hafta TIME dergisinde tahmin edebilme yeteneğinin önemi ile ilgili bir yazı vardı. Galata Kulesinin yüksekliği ne kadardır? Türkiye’de günde kaç varil petrol tüketiliyor? Topkapı Sarayı’nı bir yaz günü kaç turist ziyaret ediyor? Açıp internette veya başka bir yerde bu soruların cevaplarını arayabilisiniz tabi. Ama tahmin yeteneği ileri seviye matematik becerileri için çok önemliymiş. Erken yaşta tahmin alıştırması yapmak gerekiyormuş.

Bundan sonra trafikte takılınca arabada çocukları oyalamak için çarpım tablosunu sormak yerine Boğaziçi Köprüsünden Cuma akşamı kaç arabanın geçtiğini sorun. Derin’e sorarsanız trilyooon tane der herhalde. Sizce kaç tane?

Reklamlar
Bu yazı okul içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Haftanın yıldızı

 1. Mete Tortop dedi ki:

  Kavanozda 62 tane şeker var.
  Mikadonun çöpleri de 70 tane.
  Defne şekerleri sayamaz çünkü her gün sayısı değişiyordur!
  Çöpleri sayar ve bana yazar belki.

 2. defnesmom dedi ki:

  O aslında bizim kavanoz değil. Resmini çekmeden okula götürmüşüm. İnternetten başka resim çaldım. Bizim kavanozda 93 tane şeker vardı. Mikadoda da 80 olması gerekiyordu. Derin bir tanesini kırdı. Kaç çöp kaldı?

 3. neslihan dedi ki:

  Merhaba Ebru’cum.

  Evet benim dedem de eğitimcidir. Annem ondan bu tahmin edebilme yeteneğini öğrenmiş. Ben de annemden tabi. Ama hayatta çok faydasını gördüm. Sena’yı da çalıştırayım bari. Sağolasın. Paylaşım için.

  Defne ve Derin’i öpüyorum.

  Sevgilerimle,
  Neslihan Korkmaz

 4. defnesmom dedi ki:

  Beğendiğinize çok sevindim 🙂

  Derin pek sevdi bu işi. Geçen hafta içinde deniz kabukları olan bir kitap bulduk. Bütün aileyi karşısına oturttu, hepimiz tek tek tahmin ettik her sayfada kaç deniz kabuğu resmi var diye, o da bıkıp usanmadan saydı. Sonra bir gece kaç yıldız var diye sordu, bilemedik…

  Biz de Sena’yı öpüyoruz.

  Sevgiler,
  Ebru-Defne-Derin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s