Anneanneye kitap siparişi

Bizim tatilimiz iki hafta önce bitti, okula başladık ama Türkiye’de sömestir tatili yaklaştı. Yani, annem dokuz gün sonra bize geliyor! Defne ve Derin haftalar önceden günleri saymaya başladılar, takvimi işaretlediler. Siparişler de verildi. Defne bilmem kaçıncı Barbie’sini istedi, Derin arabalar istedi. Oysa bizim evde hepsinden bol miktarda var. Ben ise anneme geleneksel kitap listemi gönderiyorum.

Kolay değil ama buralardan kitap seçmek. Bilgisayarımın başına oturdum. Bildiğim sanal kitapçıları açtım: Idefix, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, Pandora ve D&R. Ve başladım aranmaya. Yarım saat geçtikten sonra ilk şikayetim: Türkçe yazılmış kitap aramak istiyorum. Yazar adı, kitap adı veya yayınevi değil. Orjinali Türkçe olan kitap. Tavşan Peter’ın Bütün Maceraları bizde var zaten. Türkçe istiyorum çünkü tercüme dil çok farklı olabiliyor. Açıkçası her zaman iyi de olmuyor. Sonuçta listelere hızlıca bakıp yazar isimlerini tarıyorum. O kadar da zahmetli değil aslında.

Sonra kitapları bulduktan sonra kitabı okuyanların fikirlerini öğrenmek istiyorum. Tek yapabildiğim satış sayılarına göre dizdirebilmek. Çok sattıysa iyidir herhalde dersek o problemi biraz çözmüş oluruz. Ama yine de hikaye nasıldı, kaç yaşında çocuklar sevdi, dili nasıldı, okuduğunuzu beğendiniz mi gibi soruların cevapları olsa ne güzel olur. İdefix’in bir beğeni indeksi var ama daha oy almış ürüne rastlayamadım. Bu kadar laf ettikten sonra kitapları okur okumaz gidip oy vermem icap eder herhalde. Bir de İş Bankası Kültür Yayınları’nın “Bu ürünü alanlar bunları da aldılar.” listesi var. O da biraz faydalı oldu.

Yaş durumumuz da problemli. Pandora’da 0-6 yaş ve 7-10 yaş kategorileri var. İlk gruptaki kitaplardan çok var. İkincisinde uzun romanlar var. Onları daha okuyamıyoruz. Ben 6-7 yaş istiyorum: Okumaya yeni başladım, annemle beraber okuyabilirim, annem de okusa bir kitap en fazla 2-3 gecede bitmeli.

Kitapların içine bakabilmek istiyorum. Resimli kitapların resimlerine, basit yazılmış kitapların ne kadar basit olduğuna, genel olarak anlatım tarzına. Ben aslında kitapçıya gidip kitapları karıştırmak istiyorum ama onun için Ağustos’a kadar beklemem gerek.

Biz burada Amazon’a alıştık tabi. Kitapların içine bakabiliyorum, yorumları okuyorum, satış sıralarına bakabiliyorum, bazen de kullanılmış alıyorum. Ne de olsa Seattle’ın gurur kaynağı şirketlerden Amazon. Bazen akşam bir kitap istediğimde sabah kapımda buluyorum.

Sonuçta buraya resmini koyduğum kitapları aldım, anneme postalattım. Aralarında orta okuldaki Türkçe öğretmenim Adil İzci’nin yazdığı şiir kitabı Deniz Olsun Adı var. Selçuk Demirel’in kitabını resimlerini beğendiğim için aldım.  Bizde iki Mumuk hikayesi ve Alfabe kitabı var. Tercüme olan bir tek Zamanda Yolculuk kitabı var. Geçen hafta Washington eyalet tarihi müzesindeydik. Buraların eski halini öğrendik. Hazır tarihle ilgilenmişken bu kitabı da severler diye düşündüm. Acaba küçük çocuklar için yazılmış resimli Türkiye tarihi kitabı var mıdır? Aldıklarımın bazıları uzun, daha okuyamayız; ama o kadar aradım, buldum, aldım. Daha sonra okurlar. Nasıl olsa kitap bozulmaz, eskimez. Okuduğumuz zaman beğenirsek burada bahsederim.

Reklamlar
Bu yazı çocuk kitapları içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Anneanneye kitap siparişi

  1. arzu kulakci dedi ki:

    merhaba,
    2, sınıfa giden kizim icin kitap secmede bende cok zorlaniyordum.Tesadüfen buldugum bir dolap kitap benim cok isime yaradi.hatta kendilerinin hazirladigi e- katalogda isinize yarayabilir.Bu arada alistirmalar icin tekrar tesekkurler cok isimize yaradi.

    • Defne'nin Annesi dedi ki:

      Daha önceden bakmıştım o siteye ama bir listeleri olduğunu görmemiştim. Bir sonraki sipariş listemi göndermeden mutlaka tekrar göz atacağım. Teşekkür ederim!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s