Hikaye küpleri

Derin’le son zamanlarda severek oynadığımız bir oyun var: Rory’s story cubes (Rory’nin Hikaye Küpleri) Bunlar üstlerinde resimler olan dokuz tane zar. Zarları atıyorsunuz, sonra gelen resimlerle bir hikaye yaratmaya çalışıyorsunuz. Biz genelde üç veya dört taneyle oynuyoruz ama ilerledikçe zar sayısını arttıracağız. Resimlerin birbirleriyle pek alakası yok o yüzden genelde uyduruk hikayeler çıkıyor. Tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Bir kaç hafta evvel de Defne’nin öğretmeni üstlerine kelimeler yazılı küplerle sınıfta bir alıştırma yaptırıyordu. İngilizce okumayı öğrenirken iki türlü ilerliyorlar. İlki sight words denilen, genelde kısa ve okunuşu ezberlenen kelimeler: THE, SEE, LIKE, AND, I, THEY gibi. İkincisi de fonetik olarak okumayı öğrenmek. Çoğu harfin iki değişik sesi olduğu için ve PH, TH, SH, CH gibi harf gruplarından dolayı bu Türkçe okumayı öğrenmekten biraz daha zor. Neyse, Defne’nin öğretmeni kısa kelimelerle yaptırıyordu alıştırmayı. Küpü atıp üstünde gördükleri kelimeyle bir cümle kurmaları gerekiyordu öğrencilerin.

Ben de bu iki oyundan esinlenerek hikaye küpleri hazırladım. Bir kısmında resimler, bir kısmında da basit kelimeler var. Önce kesip yapıştırmak gerekiyor. Bu başlı başına bir elişi projesi zaten. Bahaneyle küp nedir, kaç yüzü, kaç kenarı, kaç köşesi vardır onu da öğrenirler. Sonra da sallayın zarları, uydurun hikayelerinizi! Küpleri yapmadan kağıdı bir kartona yapıştırıp kesmek hikaye küplerinizi daha uzun ömürlü yapar. En sonuncuyu da boş bıraktım. Siz istediğiniz resimleri veya kelimeleri koyarsınız diye.

Reklamlar
Bu yazı okuma yazma alıştırmaları, oyun-oyuncak içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

10 Responses to Hikaye küpleri

 1. Mete Tortop dedi ki:

  Zarın çok marifetli bir şey olduğunu bilirdik! Hikaye yazmaya da yaradığını torunlar sayesinde öğrenmiş olduk.
  İyi ki varsınız.
  Sevgiler.

 2. rengin serdaroglu dedi ki:

  ağzım açık sizi takip etmekteyim. Yaratıcılığınızın sınırı yok.. ne diyeyim wallahi tebrikler))9 ve sevgiler

 3. mutluannecom dedi ki:

  Süper ötesi bir fikir :)) harikasın

 4. elçin dedi ki:

  merhaba, bu fikrinizi ben de derslerimde kullanacağım:)) çocuklara ingilizce öğretiminde mükemmel eğlenceli bir yöntem:)) bir de 7 aylık bebekler için önerebileceğiniz kitaplar aktiviteler olsa keşke.başarılar

 5. Defne'nin Annesi dedi ki:

  Ne güzel! Yanlız kağıt küpler çabuk bozuluyor. Daha kalın karton kullanmak lazım. Biz bir kaç tane fire verdik bile. 7 aylık bebekler için okuma ile ilgili aklıma özel bir şey gelmiyor. Her zaman kalın kartondan veya bezden yapılmış bebek kitapları alabilirsiniz. Bizde Yavru Fil ve Annesi adlı bir kitap var. Filin hortumuna elimi sokup oynatıyorum. Hala bile çok gülüyorlar. Burada buldum
  http://www.dahibebek.com/dahibebek2004/urunler/annefil.htm
  ama tükenmiş galiba.
  Bir yandan da bebekler ne okursanız onu severek ve ilgiyle dinlerler. Sevdiğiniz herhangi bir hikayeyi okuyabilirsiniz. Ben Defne’ye şimdi okuduğumuz bir çok kitabı o bebekken alıp okumaya başlamıştım. Sonuçta okuduğum şeyden ben de keyif almak istiyorum.
  Ebru

 6. Anonim dedi ki:

  çocuklar için çok faydalı siteye oyunun açıklaması yapılmış.. oradan inceleybilirsiniz

  http://urun.gittigidiyor.com/oyuncak-hobi/egitici-oyuncak-rory-s-story-cubes-kutu-oyun-58209928

 7. Anonim dedi ki:

  Çocukların hayalgücünü zenginleştiren, sözel becerilerini geliştiren ve uzun cümleler kurmalarına yardımcı olan hikaye küpleri inanılmaz etkili bir çalışma
  Benego Hikaye Küplerini
  http://benego.com.tr/test.php?id=35
  adresinden inceleyebilirsiniz.

 8. dekortv dedi ki:

  http://www.zekayurdu.com adresinden hikaye küplerini inceleyebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s