Defne’nin piyano dersi

Annem ben beş yaşına gelince, daha okula başlamadan, beni Kadıköy Halkeğitim Merkezi’nin piyano derslerine yazdırmıştı. Daha sonra -onbeş sene boyunca- bana piyano dersleri aldırdılar. Evlenince kurtuldum! Bir on beş sene piyanonun başına oturmadım. Ama annemin azmini hafife almamak gerek. Derin doğduğunda bana altın yerine yeni bir piyano taktılar. Üç senedir oturup çalacak vakit bulamadım. Ne zaman denesem, Derin gelip maydanoz oluyor. Bazen oturup çalmaya başlıyorum ama daha notalarda sayfa çevirmek nasip olmadı.

Ama sonuçta ben annemim kızıyım. Defne’yi bugün Kirkland Belediyesi’nin piyano derslerine başlattım. Belki sever, çalmak ister, evdeki piyanonun başına oturur diye. Aslında Deniz Defne’ye benim piyano çalmayı öğretmemi istiyordu. Ama kendimde o sabrı bulamadım. Okuldan geldiğinde Defne’yi Türkçe derslerine oturtmak her zaman kolay olmuyor diyelim. Şimdilik kızımla bir ders yetiyor bana. 🙂

Programın ismi “Mozart, kenera çekil!”. Bugün derste altı çocuk vardı. İlk önce öğretmen parmaklarına renkli çıkartmalar yapıştırdı. Hep beraber 1, 2, 3, 4, 5 parmaklarını saydılar. Sonra bir el resmini aynı renklerde boyamaya başladılar.

Onlar boyarken, öğretmen piyanonun başına gidip her birini teker teker çağırdı. Defne’nin sırası geldiğinde ben bilgisayarımı kenara koydum, resim çekmek için çantamdan telefonumu çıkardım, açmak için şifresini yazdım, fotoğraf makinasını açtım ve Defne’nin vakti doldu. İki dakika da bir orgun başında tek başında oturdu. Sonra tekrar resim boyamaya masaya geldi. Zaten biraz sonra da ders bitti!

Bilemiyorum haftaya getirmek isteyecek miyim? Onun yerine beş dakika kızımla piyanonun başına otursam çok daha verimli olmaz mı? Deniz önemli olan sevmesi, ilgilenmesi diyor. Grup içinde gaza gelirmiş. Bakalım, dokuz hafta daha taşıyacağım kızımı.

Çok merak ediyorum bir sonraki derse kadar Defne evdeki piyanoyu bir kere çalmayı deneyecek mi? İlgisini arttırmak için biraz müzikle ilgili okuma alıştırmaları yaptırsam. Olmazsa internetten bulduğum piyano boyama sayfalarını mı versem?

Reklamlar
Bu yazı çocuklar büyürken içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

14 Responses to Defne’nin piyano dersi

 1. Mete Tortop dedi ki:

  Yazılarını o kadar beyenerek okuyorum ki, inanamazsın. Seçici olmadığımı da sanma!
  Bence, bu konuyu ciddiye alıp sürdürmelisin. Haydi bir blog sayfası daha!
  Defne’nin ver eline boyayı, fırçayı, piyanonun kendisini boyasın. Ne uğraştırıyorsun çocuğu küçücük şeylerle!

  • Defne'nin Annesi dedi ki:

   Defne’nin eline boyaları verirsem süslenen piyanoma mı yanarım yoksa batan evime mi 🙂

 2. sukriyekorkmaz dedi ki:

  Bizim de okulumuzda org dersi var, kızım (5 yaşında) önce hevesle bu dersi almak istedi, öğretmeni de yetenekli olduğunu söyledi, müziğe karşı çok ilgilidir zaten o yüzden şaşırmadım buna. Dersi almaya 2 haftadır devam ettiğimiz halde şimdi org dersine girmek istemediğini söylüyor. Çok uzunmuş ders saati. Sıkıntıya gelemiyor bende almasını istiyorum ne yapsam acaba?

  • Defne'nin Annesi dedi ki:

   Valla çocuklara zorla bir şey yaptırmak çok zor. Açık açık rüşvet teklif edebilirsiniz. Minik silgiler, renkli çıkartmalar bazen işe yarıyor. Bazıları bunun doğru olmadığını düşünüyor ama bence insanın doğasında var ödül için çalışmak. Biz de çalışıp kazandığımızla kendimize hediyeler almıyor muyuz?

  • Anonim dedi ki:

   Yazılarınızı takip ediyorum defne kaç yaşında?5-6 yaş aralığında ise ders saatini 30dk yapması yeterli ama haftada 2 gün daha hızlı öğrenmesini sağlayacaktır.oyunlar ,boyamalar,hikayelerle ve bir çok yöntemle çok kolay öğrenebilir.sizinde desteğiniz çok önemli tabii..

   • Defne'nin Annesi dedi ki:

    Defne uzun zamandır piyano çalmıyor. Ukulele adında ufak bir gitar çalıyor. Hawaii adaları çalgısı. Gelecek sene gitar çalmaya başlayacak. Ben bu aralar Derin’e biraz piyano öğretiyorum. Bakalım onun ilgisi ne kadar devam edecek?

 3. özlem dedi ki:

  Merhaba kızım 4 yaşını yeni bitirdi evde piyano var ben çalıyorum ama bende mutlak kulak denen şey var yani bunu nasıl anlatabilirim bilmiyorum ama Mozart’ın Ayışığı Senfonisi’ni bile duyarak notalarını çıkarmış ve çeyreğine kadar çalmış birisiyim. Birşeyi duyduğum amda çalabiliyorum, sadece 2 ay piyano kursuna gidip akorların isimlerini ve çalma tekniklerini öğrendim ondan sonra da sıkıldım çünkü yetenek sanırım bende tekniğin önüne geçti. Reklam amacında değilim sadece bende başka türlü bir durum var ama kızımda bunun ne kadarı var bilemiyorum. Piyano dersini ben veremem profesyonel birinden alması uygun diye düşünüyorum. Evde derse ne dersiniz? Bu konuda beni aydınlatır mısınız? Yeteneğini nerde meydana çıkarabilirim? İstanbul’da oturuyorum ve imkanlarım var. Teşekkürler…

 4. Defne'nin Annesi dedi ki:

  Ben bu konuda tavsiye verecebilecek bir durumda değilim. Sizin gibi bir yeteneğim olsaydı o kadar sene ders aldıktan sonra herhalde çalmaya devam ederdim. Evde ders çok iyi bir fikir olabilir. Ama önce bir kursa yazdırabilirsiniz. Bir müzik hocası kızınızın yetenekli olup olmadığını söyleyebilir herhalde size.
  Ebru

 5. Beyza dedi ki:

  Piyano,keman,solfej dersleri ile ilgili sorularınızı yazabilirsiniz
  Sevgiler
  Beyza Yinal
  Piyano öğretmeni

 6. Çok keyifli bir yazı olmuş, teşekkürler. İçerik olarak sizi takip etmeye başladım, yazılarınız gayet güzel.

 7. Yazı için teşekkürler. Aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Memnuniyetle geri dönüş sağlarız.

 8. Oldukça faydalı bir yazı olmuş. Çocuklar için piyano dersi çocuklarda sadece müzikal gelişmeyi değil karakteristik gelişiminde de oldukça etkilidir. Elinize emeğinize sağlık

 9. Burcu dedi ki:

  Rapsodi Sanat Yazı İçin Çok Teşekkürler

 10. Piyano Kursu dedi ki:

  Çok güzel, akıcı bir yazı olmuş, elinize, emeğinize sağlık, devamını da bekliyoruz (:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s