Defne yazı yaz!

Okumayı seviyoruz ama iş yazmaya gelince bızırdıyoruz. Sonunda dayanamadım, Defne’nin öğretmeniyle pakt kurdum. Önce Defne’ye yeni bir süslü defter aldım. Ve yeni silinebilinen renkli kalemler. Tabi Derin’e de! Haftada üç gün beraber günlük yazıyoruz. Sayfaya bir resim yapılıyor. Altına da bir-iki cümle yazı yazılıyor. Beş sayfa olunca öğretmenine götürüp bir aferin çıkartması alıyor Defne.

Yazı yazmak kolay değil tabi. Yavaş yazdığı için sıkılıyor yazarken. Zor geldiği için hem İngilizce hem de Türkçe yaptırmayayım dedim. Zaten Türkçe yazılara kim aferin diyecek ki? Türkçe için daha teknolojik bir çözüm buldum. Defne’ye önce bir elektronik posta adresi aldım. Bizim adresimiz Microsoft Live ‘dan. Yaşı on üçten küçük olduğu için benim izin vermem gerekti. İzin için benden kredi kartı numaramı istediler. Çok az bir miktar, 50 sent, para verdim. Bir kısmını bağışlıyorlarmış. Amaç yaşımın kredi kartı sahibi olacak kadar büyük olup olmadığını kontrol etmek. Defne’nin hesabı benimkine bağlı. Defne’ye yeni adresini aldıktan sonra ben kendi hesabımla giriş yapıp Defne’nin kimlere mektup yazabileceğine karar verdim: Anneanne, babaanne, baba, anne, teyze, dedeler. Daha çok kurcalayamadım ama ilerde intenette bakmak istediği sayfalarda da benden izin alması gerekecekmiş. Şimdilik yanında biz olmadan bilgisayar başına oturmuyor zaten. Neyse, Defne ilk elektronik mektubunu anneannesine yazdı. Eskiden normal mektup yazıyorduk ama onun gitmesi haftalar alıyor. Bu daha çok hoşuna gider herhalde. İşi biraz ilerletirse belki buraya yorum da yapar 🙂

Bir problemimiz klavyedeki Türkçe harflerle. Bizim bilgisayarda Türkçe karakterler yok tabi. Ayarları Türkçe’ye çevirince Türkçe Ç, Ö, Ş, İ, Ğ ve Ü harfleri bilimum noktalama işaretlerinin yerlerinde çıkıyor. Onun için o harflerin üstüne şeffaf bantlar yapıştırdım, Türkçe harfleri yazdım. Türkçe harflerin çıkartmalarının hazırları da satılıyormuş ama şimdilik idare ediyoruz. Benimkiler biraz çirkin oldu ama hem işe yarıyor hem de bedava!

Reklamlar
Bu yazı teknoloji içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Defne yazı yaz!

  1. Mete Tortop dedi ki:

    İlk gelecek olandan bir Türkçe klavye iste bence. Karton kalınlığında olanlar var, hem yük olmaz, üç kuruşluk birşey ayrıca.
    Defne’nin posta adresini ver de, ona uygun bir şeyler olunca gönderelim.
    Tabi ki sence de uygunsa. Tiryakisi olur da. Kaş yaparken göz çıkarmayalım.
    Sevgiler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s