Sol beyinli çocuklar

Derin’in okulunda öğretmenleri, Derin’in grup aktivitelerine katılmayı sevmemesini şikayet ediyorlar. Bütün çocuklar ortada şarkı söylerken benim oğlum köşede kitap okuyormuş. Beraber yapılan projelere fazla ilgi göstermiyormuş. Çoğunlukla kendi kendine oynamayı tercih ediyormuş. Öğretmenler bana bunları sıraladıkça ben de içimden “Eee, ne var bunda?” diye geçiriyordum. Oysa öğretmenlerin bakış açısından bu bir problem. Bense öyle düşünmüyorum.  Bu benim oğlumun karakteri ve de bence gayet normal. Yine de bir anne olarak sorumlu davramak istedim ve araştırmaya başladım. Ve kütüphanede bu kitabı buldum. Tam adı Sağ Beyinli Dünyada Sol Beyinli Çocuk Yetiştirmek. Yazarı Katherine Beals hem eğitimci hem de anne.

Kitap analitik, mantık ağırlıklı düşünen ve genelde içine kapanık çocuklardan bahsediyor. Yelpazenin öbür ucunde daha çok duygularıyla hareket eden, sosyal ve girişken çocuklar var. Çoğu çocuk bu iki aşırı uçta değil, ortada bir yerlerde tabi. Kitabın amacı iki grubu birbirine karşılaştırıp hangisinin daha iyi olduğuna karar vermek değil. Daha çok bahsedilen ve de benim ilgimi çeken iki ana konu var. Birincisi bu bir karakter özelliği. Öğretmenlerin sınıfta eğitimle değiştirebilecekleri bir şey değil. O kadar senelik eğitimden sonra ben hala oğlum gibi tek başıma çalışmayı seviyorum. Ama daha önemlisi, bir çok eğitimcinin ve özellikle okul müfredatlarını hazırlayan kişilerin -kendileri daha çok sağ beyinli oldukları için- Amerika’daki eğitim sistemini gittikçe sağ beyinli çocuklara yönelik değiştirmeleri.

Okullarda ana sınıfından başlayarak bir grup çalışması furyası var. Her şey beraber yapılıyor. Öğretmenler de uzaktan izliyorlar. Çocuklar kendi kendilerine keşfedeceklermiş. Benim için bir masanın etrafına toplanmış ve aynı anda konuşan bir grup insan kadar kafa karıştıran ve konsantrasyonu yok eden bir şey yok. İnsan kendi beyninin sesini duyamadıktan sonra nasıl iş yapabilir? Nasıl bir şeyler üretebilir? Üstelik okullarda öğretilen bunca yıllık insan kültürünün birikiminin ne kadarını 7 yaşında çocuklar kendi kendilerine keşfedebilirler? Küçük çocukları ellerinde çekiçlerle taş ocağına salsak tekerlek yapabilirler mi? Sonra, bir projede birden fazla disiplin yer alıyor artık.  Bu belki iyi bir fikir gibi görünüyor. Ama böyle olunca öğrenciler her şeyden biraz öğrenip herhangi bir konunu derinliğine inemiyorlar. Her konuda söyleyecek lafı olan ama hiç bir şeyi layıkıyla bilmeyen insanlar mı yetiştirmek istiyoruz? Politikacı mı yetiştirmek istiyoruz?

Bir de zamanla okul müfredatlarında fen ve matematik derslerinin seviyelerinin düşürülmüş olması var. Artık matematik ödevlerinde matematik yerine (hesap makinasının yapabildiğini niye öğrensinler ki?) en sevdikleri sayılar hakkında kompozisyonlar yazıp resimler yapıyorlar. Bunun sonucu olarak Amerika gibi dünyada fazlasıyla söz sahibi bir ülkenin çocukları gelişmiş ülkelerle karşılaştırdıklarında (matematik ve fen) konusunda çok zayıf kalıyorlar. İyice ne yaptıklarını anlamadan ezbere dört işlem yapmanın bir anlamı yokmuş.  Defne altı ay önce ana sınıfına başladı. Altı aydır ona kadar sayıyorlar. Altı aydır hepsinin okuması ilerliyor ama hala ona kadar sayıyorlar. Her hafta ona kadar sayılarda çiçekler, böcekler boyuyorlar. Oysa çocuklar kendi aralarında üç basamaklı sayıları konuşuyorlar. Dün ben sınıflarındayken 100+100, 200+200, 300+300 diye hesap yapıyorlardı; 500+500’e gelince on yüz dediler. Ben de onlara on yüze ne deriz diye sordum. Bir tanesi bin diye atladı hemen.  Ama derste hala tek basamaklı sayılardalar. Daha iyi anlasınlar diyeymiş. Sayıyorlar işte, daha ne anlayacaklar? Konuşmayı öğrenen bebeklere, dur canım, iyice anladın mı, istersen mama’yı tam olarak anlamadan ‘anne’ kelimesine geçmeyelim demek gibi bir şey.

Derin daha yuvada. Okula başlayınca ne olacak bilemiyorum. Amerikalıların deyimiyle “sosyal kelebek” olmayacağı kesin. Ama eminim kendi gibi arkadaşlar edinecektir. İçine kapanık insanlar bu aralar popüler bir konu sayılır. Geçen hafta TIME dergisi içine kapanık insanları kapak yapmıştı. Aynı zamanlarda da yeni bir kitap çıktı. Adı Quiet – Sessiz. Şu anda en çok satanlar listesinde ilk onda. Deniz bana doğum günü hediyesi almış. 🙂

Reklamlar
Bu yazı çocuklar büyürken, okul içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Sol beyinli çocuklar

 1. miniklerinannesi dedi ki:

  Herkesi eşit olmadığını, daha doğrusu her çocuğun ayrı bir karakter olduğunu, kapasitelerinin farklı olduğunu anlasalar…. Biz de aynı sorunu yaşıyoruz.Kızım 4,5 yaşında ana sınıfı öğrencileri ile eğitim alıyor. Şu anda 56+48 i toplayacak düzeyde. Ama gel gör ki ev ödevi olarak bu akşam 6 rakamını boyadı. İki elma ile 2 elmayı topladı.
  Benim artık okuldan beklentim kalmadı. Evde zenginleştirme yöntemini kullanıyorum. Bırakıyorum okulda 2+2 yi yapsın. Evde biz gene 56+48 e devam ediyoruz:)) Daha ilerde ne olur bilemem. Şimdilik böyle.

 2. Defne'nin Annesi dedi ki:

  Daha yeni başlıyor okul serüvenlerimiz. Bazılarına matematik zor geliyor, bazılarına şiir yazmak. Benim bir okuldan beklentim çocukların eğilimleri ve yetenekleri ne olursa olsun ilerlemeleri çin teşvik edilmeleri. Hem sevdikleri konularda, hem diğerlerinde.

  Ebru

 3. muge dedi ki:

  Çok güzel bir yazı olmus..Bende sizin gibi dusunuyorum. Tek tip ve tüm topluımu mutlu eden bir çocuk yetiştirmektense kendini mutlu hisseden bir çocuuk yetiştirmeye çalışıyorum. Ancak sağ beyinli dünyaya karsı mucadele edebilmesi ve daha az yıpranması için her iki beynin de nasıl çalıştırmak gerektıgı pratıklerle anlatan Bütün beyinli çocuk kitabını da okumanızı tavsıye ederim.

  Sevgiyle
  Obiranne
  http://www.obiranne.net

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s