Ödüllü kitap avında

Bahar bir türlü gelememekte -daha dün kar yağıyordu- ama ben evde bahar temizliğine giriştim. Arabanın bagajını küçülmüş kıyafetler ve artık okunmayan kitaplarla doldurup eskiciye gittim. Ama sonra rahat duramadım. İçeri girip alışveriş de yaptım. Derin’e yap boz, minik arabalar ve Defne’ye sarışın olmayan Barbie bebek aldım. Ve tabi ikisine de kitap. Dünkü eskici piyangom David Weisner’ın Üç Domuz kitabıydı. Klasik üç domuz hikayesindeki kahramanlar sayfalarından çıkıp başka hikayelerde dolaşmaya başlıyorlar. Üstelik neredeyse yepyeni ve sadece 70 sent. Her zaman bu kadar şanslı olamıyorum tabi. Kitapların üst üste yığıldığı bir yerde ne aradığını bilmek gerek. Kitapçıda da aynı şey geçerli. Her hafta başka bir grup kitabın satış promosyonu oluyor. Onların arasından sıyrılıp nasıl kitap seçmeli? Mesela, ödül almış kitapları arayabilirim.

Amerika’da çocuk kitaplarına verilen en önemli üç ödül var. İlki, Calcedott Madalyası. Amerikan Kütüphane Birliği tarafından her sene resimli kitaplarda en iyi illüstrasyon dalında veriliyor. David Weisner  bu ödülü üç kere almış.  Bizde Üç Domuz’dan başka iki kitabı daha var. İlki Flotsam. Başlık uydurma bir kelime. İngilizce suda yüzen şey (something that floats) kelimelerinden üretilmiş. Bu kitabı görür görmeaz atlayıp almamın iki sebebi var. Birincisi bizim evde denizle ilgili her şey seviliyor. Malum, ailenin iki üyesi Deniz ve Derin. İkincisi de kitapta yazı yok. Resimlere bakıp hikayeyi seyrediyorsunuz. Deniz kenarında oyun oynarken bir çocuk bir su altı fotoğraf makinası buluyor. İçindeki filmi tab ettirince (biraz eski bir kitap ama o kadar da değil düşünürseniz) deniz altında olağanüstü yaratıkların resimlerini buluyor. Bir de kendinden önce makinayı bulan çocukların resimlerini. Resimlere baktıktan sonra kendi fotoğrafını çekip makinayı tekrar suya atıyor. Bir de Free Fall diye bir kitabı var bizde. O da yazısız. Bir çocuğun rüyasını anlatıyor. Ödül alan kitaplarından biri de Tuesday (Salı). Onu kütüphaneden alıp okusak…

İkinci büyük ödül Newbery Madalyası. Onu da Amerikan Kütüphane Birliği çocuk edebiyatı dalında veriyor. O kitaplar biraz daha uzunlar. Herhalde bir iki sene sonra okumaya başlayabiliriz. Başka ödüller de var verdikleri. Bu sene ilk defa Giesel madalyası vermişler Theodor Seuss Giesel (Dr. Seuss) adına. Bir de Horn Book ödülleri var. Bu ödülleri aynı adlı çocuk kitapları dergisi veriyor. Arada bir kütüphanede bu dergiyi karıştırmak da iyi oluyor.

Türkiye’de de Çocuk ve Gençlik Yayınlar Derneği dört ayrı dalda ödül veriyormuş. Sanırım 2005’ten beri veriliyor bu ödüller. Onların internetteki sayfasını bulamadım ama bağlı bulundukları Uluslararası Çocuk Kitapları Kurulu ‘nun sayfasını buldum. Ödüller arasından da  2006,  2008 ve 2010 senelerini buldum. 2005 ve 2007’de de Aysel Gürmen ödül almış. 2008’de ödül alan Feridun Oral’ın yazdığı Kırmızı Elma ‘yı defalarca okuduk biz. Bu ödüllerin veya başkalarının listeleri var mı bildiğiniz?

Reklamlar
Bu yazı çocuk kitapları içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Ödüllü kitap avında

 1. miniklerinannesi dedi ki:

  Yazınız çok bilgilendirici oldu benim için. Kırmızı Elma kitabına bir kere internette rastlamıştım, sonra adını bir türlü hatırlayamadım. Bunun için teşekkür ederim. Ayrıca çocuk kitaplarında bu sene Günışığı Kitaplığı yayın evi ödül aldı. Bu yayın evinin kitaplarını takip ediyorum ben.

 2. Defne'nin Annesi dedi ki:

  Annem de bana Astrid Lindgren ödüllerini göndermiş.
  http://www.alma.se/en/Award-winners/
  Astrid Lindgen Pippi Uzunçorap kitaplarının yazarı.
  Bizde ödülü 2002 yılında kazanan Maurice Sendak’ın üç kitabı var. Canavarların Yaşadığı Yer’i ben Defne için tercüme etmiştim. Bu sene adaylar arasında Yalvaç Ural varmış.
  http://hadianne.com/?p=8472

 3. Ebru dedi ki:

  Bilgiler icin cok tesekkurler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s