Evde okul

Bizim evdeki okulumuz haftada bir kaç saati aşmıyor. Genelde ben akşam yemek hazırlarken mutfak masasında önlerine koyuyorum alıştırmaları. Çoğunlukla buraya koyduğum Türkçe alıştırmaları yapıyoruz. Biraz da matematik ve İngilizce. Ama eğer istersem, çocuklarımı okuldan alıp tamamen evde eğitebilirim.

Amerika’da evde okul oldukça yaygın. Bir buçuk milyondan fazla çocuk ev okullarında okuyorlar. Genelde iki ana sebebi var. Çoğunluk dini sebeplerden çocuklarını devlet okullarına göndermek istemiyor. Amerika laik bir ülke ve devlet okullarında herhangi bir dinin öğretilmesi yasak. Muhafazakar hıristiyanlar çocuklarının dini değerlerin öğretilmediği ortamlarda okumalarını istemiyorlar. Kiliselere bağlı özel okullara gönderemeyecek durumda olanlar evde okutuyorlar. Bir kısım aile de okullarda verilen eğitimin kalitesini ve tarzını beğenmiyor. Eyaletler belli standartları tutturabilmek için genelde üçüncü sınıftan itibaren testler yaptırıyorlar. Çocuklarının teste yönelik yetiştirildiğini düşünen bazı aileler de devlet okulu yerine evde eğitimi tercih ediyor. Bir de özel sebepler var. Mesela Amazon’un patronu Jeff Bezos Bill Gates’in de çocuklarının gittiği özel okulun güvenliğini yeterli bulmadığı için çocuklarını evinde eğitiyormuş. Bu da Seattle dedikodusu.

İlk defa 1925’te zorunlu eğitim kanunu çıkarılmış. Ama kanun çıkar çıkmaz yüksek mahkeme  ailelerin çocuklarını okula göndermeye mecbur tutulamayacağına karar vermiş. Ve de evde eğitimin yolu açılmış. Evde okul 1960’ların sonunda popüler olmaya başlamış. Ve de eyaletler bu konuda kanunlar düzenlemeye başlamış. Mesela, evde okuyan çocuklar daha sonra normal bir okula veya üniversiteye nasıl devam ederler, öğretmen anneler ne gibi kaynaklardan yararlanabilir, evde eğitimin kalitesi nasıl sağlanır gibi.  Evde çocuklarını okutanlar bilgisayar şirketlerinden ve yayınevlerinden öğretmen indirimi alabilyorlar. Benim Barnes and Noble kitapçısından böyle bir indirim kartım var. Ama tabi sadece çocuk kitaplarında kullanabiliyorum.

Evde okul ayrıca gelişmiş bir endüstri. Çeşit çeşit kitaplar, müfredat programları, evde labaratuar setleri ve okul gereçlerini kolayca bulmak mümkün. Bu konuda yazılan yüzlerce blog var. Ben ilk defa öyle rastladım ev okulu kavramına. Kitaplar ve dergiler de var. Evde eğitim gören çocuklar yanlız kalmasın diye ev okulu grupları ve spor takımları var.

Benim böyle bir işe kalkışacak zamanım, sabrım, isteğim ve niyetim yok. Ama uzun zamandır Türkçe için uygulayabileceğim bir program arıyorum. İntenetteki okulistik, morpakampüs ve vitamin‘e baktım. Türkiye’de her şey devlet kontrolünde olduğu için içerik açısından seçenek fazla değil. Bizim Türkçe çalışmaya ayırdığımız zaman da oldukça kısıtlı. Henüz istediğim gibi bir şey bulamadım. Buralarda laf yapacağıma kızıma yeni alıştırmalar hazırlamaya devam etmeliyim ben 🙂

Bu yazıyı bu haftaki TIME dergisindeki bir yazıyı okuduktan sonra yazdım. Orada evde eğitilen çocukların eyalet okullarının spor takımlarında oynayıp oynayamayacaklarından bahsediliyordu. Çok meşhur (ve de kazandığı puanlardan sonra diz çöküp dua etmesiyle ünlü) bir Amerikan futbolu oyuncusunun örneği gösterilerek eyaletlerde bu konuda kanunların değiştirilmesinden bahsediyor yazı. Biraz da ev okullarının tarihçesinden. Bilgiler oradan.

Reklamlar
Bu yazı okul içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

10 Responses to Evde okul

 1. ummuseyyaf dedi ki:

  hayran kaldım. biz burada(yani Türkiye’de) çocuğu okula göndermek istemesek, polis kapıya dayanıyor. Zorunlu eğitim ya hani, illa okula göndereceğiz.

 2. Mete Tortop dedi ki:

  Çocuklar orada büyüyüp devam edeceklerse, o sosyal çevrenin içerisinde olmaları herhalde en doğrusu olur. Diger seçeneneğin düşüncesi bile yoruyor insanı. Bizler oralarda büyümediğimiz için illa ki bir şeyler topal kalacaktır.
  Ayrıca insana 24 saat bile yetmez!

 3. Öğretmen dedi ki:

  Bizde de ‘evde okul’ konusu, bazı özel öğrenciler için (üstün zekalı ya da psikolojik sorunu olanlar), 4+4+4 sisteminin son diliminde uygulanabilmesi konuşuluyor. Ancak özellikle bu çocuklar sosyal ortamdan mahrum kalmış olacaklar ki bence en çok ihtiyacı olanlar da onlar. Bence iyi bir okul artı evde çocuklara ilgi, kısacası öğrenci, öğretmen ve veli üçgeninin özverisi başarının sırrı.

  • Defne'nin Annesi dedi ki:

   Size katılmıyorum. Yaşıtlarından çok farklı olan çocuklar özel eğitilmeliler. Toplama çıkarma yapan, iki ve üç basamaklı sayıları bilen bir çocuğa okula başladığında iki ay boyunca 1, 2, 3, 4, 5 diye saymayı öğretmeyi kalkarsanız okulda haklı olarak canı sıkılır. Aynı şekilde daha harfleri bilmeyen, anlamayan birine okumayı ve yazmayı öğretmeye kalkmak mantıksız. Çocukları doğum tarihlerine göre sınıflara ayırmak hepsinin aynı akademik seviyede olmasının garantisi değil.

 4. ayhancelik dedi ki:

  Bizde eğitim zorunlu halde milli eğitim de bulunduğumuz nokta belli.Birde evde eğitim uygulamasına geçilirse eğitim olarak tamamen tıkanırız.Ancak okulda verilen eğitimde çoğu zaman siyasi olduğundan her iktidar kendi eğitim müfredatını milli eğitim diye dayatıyor.Evde eğitim olmaz değil ancak yine de belli esaslara dayandırılmalı.Oldukça genç ve zeki bir nüfusa sahibiz..Ancak ne var ki çok fazla sıkılmaya,belli bir standart içine sokulmaya da müsait değil yapımız.Bu çocuk ve gençlerin zihinlerinin milli eğitim adı altında saçma sapan bilgilerle doldurulmasına da gönlüm el vermiyor aslında.Ama evde eğitim adı altında bir sistem belirlenecekse de bunun bir takım çerçevelerinin çizilmesi gerekir.Örneğin belli dönemlerde periyodik olarak sınava tabi tutulmaları olabilir.Amerika’da bu sistem taraftar bulabilir bir çok nedenden dolayı.Abd sosyal devlet anlayışını yerine getiren bir anlayışa sahip.Zaten abd de kaliteli eğitim sadece paralı ve zeki çocuklara verilmekte.Diğerlerine laf olsun torba olsun cinsinden verilmekte.Bizim ülkemizde de aynısı olsun istenmekte.Yani zeki,yetenekli büyük bir nüfusun eğitim adı altında eğitimsizlik almasından yana.Bu noktada bizim kendi milli eğitim sistemimizi siyasetten uzak,ileri dönük,gerçekçi bir eğitim sistemi belirleyip,çocukları sıkmadan,yormadan eğitmeliyiz.Ve mutlaka yeteneklere göre çocukların yönlendirilmesini yapabilecek bir sistem bulmalıyız..
  Yabancı dil milli eğitim sistem programlarından çıkarılmalı…Hem de kesinlikle..Boşuna zaman kaybı ve maddi oluşmakta.

  • Defne'nin Annesi dedi ki:

   Haklısınız. Evde eğitimin belli standardları tutturması çok zor. Eğitim her yerde politik aslında. Burada da eğitim sistemi politikacıları başarılı göstermek için sürekli eğitimin sulandırılması üzerine kurulu. İdeoloji nispeten daha az. Bir çok yerde devlet okullarının hali çok kötü. Zengin şehirlerde nispeten daha iyi devlet okulları. Milli eğitim olmadığı için eyaletler ve yerel yönetimler karar veriyor eğitim politikalarına.
   Yabancı dil konusundaki görüşünüze ise katılmıyorum. Dil bilmek bence çok önemli. Erken yaşta da çok daha kolay öğreniliyor. Ancak yabancı dil öğretmenleri yetiştirmek hiç kolay değil.

 5. Ceylin'in Annesi dedi ki:

  Harika bir uygulama ev okulu.
  Ama; bizde devlet elini çekse; çocuğunu okula göndermeyip evde de eğitim vermez, dantel ördürüp, ev işi yaptırır veyahut tarlada bahçede çalıştırır ya da evlendirir. Bizim ülkemiz, geleneğimiz, yaşam tarzımız, beklentimiz hedefimiz Amerika kadar idealist olmadığı için ne yazıkki o uygulama bu coğrafyada yapılamaz. Belki Batı kesimlerimizde uygulanabilir. Ama öğretmen anne olabilmek , o çalışma, o disiplin, o özveri, her akşam 3 çeşit yemek, üsütne demli bir çay, ütülü gömlek bekleyen türk erkeği sınırları içerisinde ne derece gerçekleşir bilinmez..
  Sizi ve tüm, çocuklarının eğitimine kendini vakfetmiş anneleri tebrik ediyorum.

 6. Defne'nin Annesi dedi ki:

  Çok doğru. Türkiye’de çocukları okula gönderme zorunluluğu kalkarsa olan kız çocuklara olur. Kadınlar bir gün erkeklerle eşit haklara sahip olacaklarsa bunu eğitim görüp söz sahibi olacak kızlar başaracaklar.
  Teşekkür ederim. Bütün anneler çocukları için çabalıyor. Bazılarımız daha şanslı çünkü bunları yapacak vaktimiz var.:-)

 7. ÇokBilmiş dedi ki:

  Ben ev okulu yapmaya niyetliyim. Kızımı belki hiç okula göndermem belki de yarım günlük devlet okullarından birine laf olsun diye gönderirim. Ama esas olarak kızımı kendim eğitmeye niyetliyim. Uzun zamandır bunun planlarını yapıyordum. 4+4+4 sistemi de üzerine geldi, kararımı desteklemeyen aile üyelerinin fikrini değiştirmelerine yol açtı. Nasıl olsa sadece ilk 4 yıl zorunluymuş artık, sonrasında uzaktan eğitime geçme şansı veriliyormuş. Bunu kullanmaya niyetliyim. Sizin sayfanızı da özellikle bu nedenle takip ediyorum. Şimdiden eğitim materyalleri biriktiriyorum 🙂

 8. Defne'nin Annesi dedi ki:

  Kolay gelsin şimdiden! Büyük işe kalkışıyorsunuz. Devlet okullarının yarım gün olması bir avantaj olabilir. Hem yaşıtlarıya beraber okulda vakit geçirir, hem de size evde yapacaklarınız için bolca vakit kalır. Bütün gün okuldan sonra Defne’nin başka şeyler yapacak enerjisi kalmıyor. “Ben okulda ders yaptım zaten,” diye söylendiği oluyor.
  Ebru

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s