Sepet sepet yumurta

Geçen hafta Pazar günü Paskalya bayramıydı. Evi rengarek plastik yumurtalar bastı. Paskalya bahane, maksat eğlence, arkadaşlarımızı çoluk çocuk eve topladık. Çok güzel bir bahar havası vardı. Çocuklar bahçede koşuşturdular. Yaşları yedi ayla dokuz yaş arası değişen on üç çocuğa rağmen evde hasar yok! Günün eğlencesi bahçede yumurta avıydı. Defne, Derin ve ben yaklaşık 150 tane plastik yumurtaya oyuncak (silgi, boncuk ve plastik böcek)  ve şeker doldurduk. Ben yumurtaları bahçeye sakladım. Çocukları bahçeye saldık. Aşağı yukarı 15 tanesi eksik. Bahçıvan Deniz zamanla bulur herhalde onları da. Şimdi boş kalan o kadar plastik yumurtayı değerlendirmek gerek. Senede sadece bir kere kullanmak yazık olur.

Arada bir yumurtalarla evde hazine avı yapıyoruz. İpuçlarını yumurtaların içine saklıyorum. Ama bu sefer Defne’nin sınıfnda dün yaptıkları oyundan hazırladım. Yumurtaların içine öğretmenleri kelimelerin harflerini keserek koymuş. Açıp kelimenin ne olduğunu bulmaya çalışıyorlardı. Derin’e üç harfli tek heceli kelimeler koydum. İki heceli kelimelerin resimlerini de koydum. Defne’ye daha uzun kelimeler koydum. Yumurtaları açıp buldukları kelimeleri yazdılar.

Bir de Derin için çıkartmalı mektuplar yerine çıkartmalı yumurtalar hazırladım. Sayfaları ve yumurtaları numaraladım. Çıkartmaları zarf yerine yumurtaların içine koydum. Derin yerlerine yapıştıracak. Yumurtalar defalarca kullanılabileceği için çöpe boşuna zarf atmıyoruz. Mektup fikrini seviyordum ama modası geçiyor. Defne bile artık elektronik posta kullanıyor!

Reklamlar
Bu yazı okuma yazma alıştırmaları, oyun-oyuncak içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Sepet sepet yumurta

  1. Bu yumurtaları çok işe yarıyor. Ben de ses algısını geliştirmek için tahmin etme oyunu hazırlamıştım. 🙂 Hazine avı da güzelmiş, deneyeceğim:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s