Otomatik Matematik

Defne ve Derin okullarında öğretmenlerinden İngilizce öğreniyorlar. Evde ben Türkçe çalıştırıyorum. Diğer önemli ders matematik ise bilgisayar oyunlarına emanet edilmiş vaziyette. Hem pratik, hem eğlenceli! Onlar oyuna dalıyorlar, ben de kafamı dinliyorum. 🙂

Bizdeki oyunların çoğu iPad için uygulamalar. Bazısı daha öğretici, bazısı daha eğlenceli. İşte bu aralar bizim evde en çok oynanan oyunlar.

İlki Suşi Canavarı. Toplama ve çarpmayı öğretiyor. Değişik seviyelerde canavarların önüne üzerlerinde sayılar olan suşi tabakları geliyor. Amaç toplama veya çarpma yaparak canavarın üstündeki sayıdaki sonuca ulaşacak tabakları ona vermek. Doğru yaparsanız hapur hupur yiyor. Yanlış yaparsanız kızıyor. Daha hızlı yaparsanız daha çok puan alıyorsunuz. Gittikçe zorlaşıyor ve değişik canavarlar geliyor. Tanıtım videosundan nasıl oynandığını seyredebilirsiniz:

Yine aritmetik alıştırması yaptıran bir başka oyunda da Matematik Bingosu. Dört işlemden istediğinizi seçiyorsunuz. İşlemleri doğru yaptıkça bingo kartında komik suratlar çıkıyor. Onda da zamana karşı yarışabiliyorsunuz. Sesi kısıkken daha iyi oluyor ama öylesini çocuklar sevmiyorlar 🙂

Daha önce bahsettiğim Teach Me uygulamasında da matematik var ama o oyun o kadar gürültü çıkarmadığı için pek rağbet görmüyor. Bir de çok yavaş ilerliyor. İlla ki belli bir sırada yapılması gerekiyor. Biraz okul gibi sıkıcı yani.

Bu aralar tartışmasız en çok oynadıkları oyun ise Benim suyum nerede? adlı strateji oyunu. Amaç banyoda bekleyen timsaha toprakta tüneller kazarak temiz suyu ulaştırmak. Oyun ilerledikçe pis sular, temiz suyu kullanıp büyüyen yabani otlar, basınçla çalışan kapılar gibi engeller çıkıyor. Bu oyunu bütün aile çok seviyoruz!

İşte tanıtım videosu:

Reklamlar
Bu yazı teknoloji içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Otomatik Matematik

  1. melek dedi ki:

    Benim bir bloğum var http://www.spor101.com sizin de çok başarılı yazılarınız var, bloğum hakkında fikirlerinizi paylaşırsanız ya da mail atabilirseniz çok mutlu olurum.

    Saygılar.
    Melek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s