Derin yaz!

Defne okulda yeni yazmaya başladığı dönemlerde öğretmenleri onlara yaptıkları resimlerin üstüne nelerin resimlerini yaptıklarını yazdırıyordu. Bazen de boyamaları için bir resim verip oradaki iki veya üç şeyin isimlerini yazıyorlardı. Daha sonra ilerlediler. Artık cümleler yazıyorlar. Bu alıştırma seti için onlardan esinlendim.

Defne yazsın diye biraz uğraşmak gerekiyor ama Derin yazmaya pek meraklı. Daha yazmayı bilmediği zamanlarda kağıtları karalayıp bana yazdıklarını “okuyordu”. Şimdi kelimeler yazmaya çalışıyor. Bu alıştırma setinde resimlerin içindeki eşyaların, hayvanların, vücut kısımlarının isimlerini yazacak. Yazdıktan sonra da evin her yerine asacak!

Bu kadar senedir iki çocuğun yaptıklarıyla epey kağıt birikti. Arada bir temizlik yapıp eskileri duvarlardan kaldırıyorum. Çoğunu atıyorum ama beğendiklerimin fotoğrafını çekip saklıyorum. Bazen kendilerini de sakladığım oluyor. Şimdiden üç klasör birikti Defne ve Derin’den. Bu aralar onları da ayıklamam lazım. Bazen de yakalanıyorum atarken. Duvardan indirdiğimi farkediyorlar. Dün akşam Defne geri dönüşüm kovasını boşaltıyordu. Derin yaptığı resimleri görünce hepsini geri çıkardı ve tekrar astı.

Bu alıştırma seti için internette kırtasiye resmi ararken kalemlerden yapılmış heykeller buldum. Bana çok değişik geldi. Belki sizin de ilginizi çeker. Deniz kestanelerinden esinlenerek Jennifer Maestre yapmış.

Reklamlar
Bu yazı okuma yazma alıştırmaları içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Derin yaz!

 1. Ceylin'in Annesi dedi ki:

  Bayıldım deniz kestanesini oluşturan kalemlere, bu sanatsal bir çalışma, ilk bakışta onların kalem olduğunu bile anlayamazdım, dikkatli bakmasam..
  Defne için hazırladığınız alıştırmalara, setlere, yazılara, bayılıyorum. Ben de sizin gibi bir anne olabilmek isterdim, O kadar fedakarlıkla hazırlanmış, özenilerek emek harcanmış çalışmalar yapıyorsunuzki ben 4-5 sene sonra sitenize girip bunları ders gibi çalışıp kızım için yapıcam 🙂
  Şimdiyse evdeki malzemelerle basit oyuncaklar yapmaya çalışıyorum.
  Eğer vaktiniz olursa; http://www.ceylinolmez.com
  15-16 aylık bebek için öneriniz varsa, benim için harika fikir olur…

 2. Defne'nin Annesi dedi ki:

  Merhaba Fatma,
  Beğendiğinize çok sevindim. Ceylin biraz büyüsün o da yapar alıştırmaları ne güzel!
  Derin eli kalem tutmadan önce oyun hamuru mıncıklamayı çok seviyordu. Evde hazırlamak için sıkça kullandığım tarif burada http://fun.familyeducation.com/sculpting/recipes/37040.html
  1 kap aşağı yukarı 250 ml. Çay kaşığı 5 ml, yemek kaşığı 15ml. Türkiye’de mısır nişastası var mı bilmiyorum am pirinç nişastası da olur herhalde. İyi oyunlar!
  Ebru

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s