Defne’ye Şarkılar

Defne şarkı söylemeyi çok seviyor. 23 Nisan’da koroda şarkı söylediğinden beri Türkçe şarkılara daha çok ilgi gösteriyor. Koroda Yaşasın Okulumuz, Postacı, Sabah, Küçük Oduncular ve  Dostluk şarkılarını söylemişlerdi. Defne Dostluk şarkısının bir kısmını da solo söylemişti. Deniz ona evde çalıştırabilmek için kendine bir flüt aldı. Konser bitti, flüt Derin’in oyuncağı oldu.

Yine 23 Nisan festivalinde başka bir koro Türkçe Hayat Bayram Olsa şarkısını seslendirmişti. Amerikalı küçük çocuklar aksanlı Türkçeyle söyleyince de pek sevimli olmuştu. Ben kırkbeşlik plaktan kaydedilmiş orjinalini buldum YouTube’da:

Evde müzik çok sevmiyorum ama arabamda hep Türkçe müzik çalıyor. Bir koyduğumu da uzun zaman da değişmiyorum- üşengeçlik mi değişikliği sevmemek mi bilemem. Aylarca Sezen Aksu dinledik. En sevdiğimiz içinde Defne geçen Kalbim Ege’de Kaldı tabi ki.

İki ay evvel bir yardım konserinde yerel Türkçe pop grubumuz Şehr’i Seattle Şebnem Ferah’ın bir şarkısını seslendirdi. Solistleri aynı zamanda Defne’nin 23 Nisan koro hocası. O günden beri evde ve arabada Şebnem Ferah dinliyoruz. Altı yaşındaki kızımın en sevdiği şarkılar Sigara

ve Günaydın Sevgilim.

Tabi ilk dinleyişte şarkıların sözleri iyi anlaşılmıyor. Özellikle beş yaşındaysanız ve Türkçe az duyduğunuz bir dilse. O yüzden Defne’ye bahsettiğim şarkıların sözlerini basıp verdim. Hem dinliyor, hem okuyor hem de söylüyor.

Ben çok eski zamanlarda kalmışım (yaşlandım demenin kibarcası) Bu sene geldiğimde biraz daha yeni moda şarkıları dinleyip öğrenmeli. Türkiye’ye gelmeye gerek yok. Bilgisayar ne güne duruyor? Aynı eski albümleri tekrar tekrar dinlemek yerine internetten yayın yapan radyolara bakmalı biraz. Ama tabi eski şarkıların hatıraları var bizde. Geçen seneleri, yaz tatillerini hatırlatıyorlar. O yüzden belki de aynılarını tekrar tekrar dinliyorum.

Reklamlar
Bu yazı çocuklar büyürken içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s