Denizkızı partisi

Baştan söyleyeyim bu yazının okumayla, yazmayla, kitaplarla, okullarla ilgisi yok. Defne’ye yaz başında doğum gününde denizkızı temalı bir parti düzenlemiştim. Bir yazımın sonunda da kısaca bahsetmiştim. Baktım ki denizkızı diye arayıp bloga gelen, açıp bakan çok olmuş. Oldukça da uğraşmıştım o parti için. O yüzden blogun kapsama alanının dışına çıkmasına rağmen oturup yazayım dedim. Yaz bitmeden yapmak isteyenlere işte evde bir denizkızı partisi.

Hazırlıklar kızlara (6-7 yaş arası) denizkızı kuyrukları yaparak başladı. Ben dikiş pek dikemem, makinam da yok zaten. Dikdörtgen kumaşların kenarlarına kurdele dikip etek gibi yaptım. Turkuaz, üstü pırıltılı bir kumaş buldum. Etek boyları 56cm, enleri 90cm idi. Yanlız sonradan farkettim ki benim kızım biraz zayıfmış. Gelen misafirlerin hemen hepsine kurdele eklemek zorunda kaldım. O yüzden 90cm yerine 100-110cm daha iyi olur herhalde.  Sonra altlarına mavi tülden kuyruk yaptım. Dikdörtgen bir parçayı fiyonk gibi ortasından büzüp eteğin arka ortasına işiltirdim. Bir de eteklerin köşelerini arkaya doğru tutturdum. Eteklerin önü açılsın, rahat yürüyebilsinler diye. Kurdeleyi bellerine sararken ortada üsteki küçük parçanın içinden geçirdim. O olmadan etek koşuştururken düşmeye başlıyor. İşte eteğin bitmiş hali:

Misafirleri geldiklerinde eteklerini giyip, balık kolyelerini taktılar. Sonra kızları oyalamak için oyunlar düşünmeye başladım. Alıp evlerine götürebilsinler diye elişi yaptırdım. Önce hazır aldığım taçları çıkartmalar, pırıltılar ve plastik taşlarla süslediler. Sonra hepsine internetten bulduğum değişişik denizkızı resimleri verdim boyamaları için.

Bir de rengarenk ve pırıltılı boyalar. Boncuk dizdirmeyi de düşünüyordum ama sonra vazgeçtim. Renkli boncuklar ve önceden delinmiş denizkabuklarıyla kendi kolyelerini kendileri yapsalardı çok güzel olurdu.

Pasta yerine minik kekler yaptık. Üstlerine gıda boyasıyla renklendirdiğimiz turkuaz kremaları sıkıp hazırladığımız denizkızlarını yerleştirdik. Bir tepsiye alüminyum folyo kaplayıp deniz gibi olsun diye mavi jöle koyduk. Önce kum için bir kat mavi jöleyi bisküvi kırıntılarıyla karıştırdık, döküp bekledik. Sonra üstüne bir kat daha mavi jöle döktük. Onun içine yıkadığımız deniz kabuklarından koyduk. Kızlar keklerden çok jöleyi sevdiler ve yediler! Tabak ve bardaklarda da denizkızları vardı!

Bir de evi süsledik. Bizim televizyonumuz yok. Onun yerine salonda bir sinema perdesi var. Perdede parti boyunca denizaltı görüntüleri vardı. Salondaki aksesuarları kaldırıp evde ne kadar balık, denizkızı, denizkabuğu varsa onları yerleştirdik.

Defne denizkızları resmi yapıp astı. Tavana bir gerip üstüne dalga gibi görünsün diye mavi krapon kağıtları koyduk. Bir de kağıt balıklar astık. Sehpaya da kütüphaneden aldığım denizkızı kitaplarını koydum. Elişi bittikten sonra denizkızları  dans müziğiyle dansettiler!

İşin en eğlenceli yanı bu hazırlıkların hepsini Defne’yle beraber yaptık. Doğum günü kutlaması böylece 3 hafta sürdü!

Reklamlar
Galeri | Bu yazı çocuklar büyürken, oyun-oyuncak içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Denizkızı partisi

 1. metetortop dedi ki:

  Seneye, Derin için tenis temalı partiyi, Deniz hazırlasın artık.

 2. metetortop dedi ki:

  Sistem İngilizceye otomatik çeviriyor, çeviri pek matrak olmuş!

 3. Ceylin'in Annesi dedi ki:

  Şahane bir parti olmuş. Ellerinize sağlık. Çok uğraşmışısınzı ama yaratıcılığınızı ayakta alkışlamak istiyorum.
  Tepsiye aliminyum folyo koyup mavi joleden bisküvi kırıntısından deniz kum görüntüsü vermek dahiyane bir fikir.. Bayıldım. Evin süslemesi, ağlar, balıklar, hele prejeksiyondan yansıyan deniin balıklı görüntüsü muhteşem olmuş. Eviniz de çok güzelmiş bu arada 🙂 koridordaki aynalı görüntüden belli, beyaz ve ferah 🙂 Güle güle oturun.
  Defne’nin doğum gününden sonra kendi kızımın doğum gününde ne kadar hazıra kaçtığımı anladım. Ben de çok özendim, çok uğraştım ama yapmak için değil, yaptırmak için. Bakamk isterseniz bizimki de burada :))

  http://www.ceylinolmez.com/index.php/ariv/170-melek.html

  • Defne'nin Annesi dedi ki:

   Sizin doğum gününüz de çok güzel olmuş. Daha nize doğum günleri kutlarsınız. Ceylin biraz büyüsün beraber hazırlarsınız. Bizim için de o günkü partiden çok hazırlıklar eğlenceliydi.
   Ebru

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s