Yılanlar ve merdivenler

Hep derler ya çocuklar oyunla daha iyi öğrenir diye. Özellikle de matematik gibi bir çok çocuğun ve de büyüğün sevemediği bir konuda. İşte toplama yapmak için ideal bir oyun: Merdivenler ve Yılanlar.

Bu oyun ilk defa Hindistan’da oynanmış. Birden yüze kadar sayıların yazılı olduğu kutular var. Zar attıkça ilerliyorsunuz. Geldiğiniz kutu bir merdivenin altına denk gelirse merdivenden yukarı çıkıyorsunuz 🙂 Yılanlardan birinin başına gelirse aşağı kayıyorsunuz 😦 İki veya daha çok kişi oynanıyor. Altıya kadar sayı sayan herkes oynayabilir. Derin bütün yaz anneannesiyle oynadı. Annem gidince benimle oynamaya başladı. Genelde en az Derin bir oyun kazanana kadar oynuyoruz.

Tek ya da çift zarla oynayabilirsiniz. Biz toplama alıştırması yapmak için genelde çift zarla oynuyoruz. Bir de gideceğimiz kutuya pıt pıt saymak yerine toplama yapmayı deniyoruz. Mesela 30’dayken 6-5 gelirse önce 6+5=11 hesaplayıp sonra 30+11=41 diyoruz. Bizdeki basit oyun yolculuklar için metal kutuda ve mıknatıslı piyonları var. Ama bu oyunun bir sürü çeşidi daha var. Hatta isterseniz kendi oyununuzu kendiniz yapıp boyayabilirsiniz. Bir de İşbankası Kültür yayınları’nın Keşfedin Matematik kitabının içinde bu oyundan var. O biraz daha eğlenceli. Yılanlar ve merdivenlerden başka bazı kutularda açılan pencerelerin altında yukarı çıkan gizli ipler ve aşağıya kayan gizli borular da var. Bu kitabı Türkiye’den yeni aldık. İçindeki oyunu keşfettiğimizden beri eskisini bıraktık hep bunu oynuyoruz.

Defalarca oynadıktan sonra değişik oyunlar da geliştirdik. İsterseniz oyunu ters oynayabilirsiniz, yılanlardan tırmanıp merdivenlerden kayarak. Ya da çift taraflı, yılanlardan ve merdivenlerden hem inip hem çıkarak. Daha çok matematik isterseniz de zar sayısını arttırabilirsiniz. Biz beş zara kadar denedik. Oyun çabucacık bitiyor. Ben şanslıyım, oğlum bana çekmiş 🙂 matematiği çok seviyor. Bizim yemek seçme ve dağınıklık konusunda eğlenceli oyunlara ihtiyacımız var!

Reklamlar
Bu yazı Matematik, oyun-oyuncak içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

5 Responses to Yılanlar ve merdivenler

 1. metetortop dedi ki:

  Pek güzelmiş, doya doya oynayın..

 2. ada dedi ki:

  Merhabalar ,

  kaç yaşından itibaren öneriyorsunuz?

  Kızım 25,5 aylık ama matemetiği çok seviyor .Sizce ne zman başlamalıyız?

  • Defne'nin Annesi dedi ki:

   Kızınız matematiği sevdiğine göre başlamışsınız zaten. Parmakları saymakla başlıyor uzun bir matematik serüveni. Buradaki alıştırmaları soruyorsanız onları yaptırmaya üç yaşına geldiklerinde başladım.
   Ebru

 3. Geri bildirim: Anne oyun oynayalım | Defne'nin Annesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s