Yaz sonunda bahar temizliği

Bizim ev üç odalı. Biri bizim, biri çocukların yatak odası. Üçüncü oda benim çalışma odam, evin kütüphanesi ve aynı zamanda misafir odası. Senede birkaç kere anneanne veya babaanne geleceği zaman çalışma masası ve kanepe çıkıyor, yatak kuruluyor. Onlar gidince eski haline getiriliyor. İşte o zamanlarda doğal olarak odada temizlik yapılıyor. Öyle cam, yer silmek değil. Onu senede birkaç kereden daha fazla yapıyoruz tabi. Çalışma masasında, kitaplıklarda ve dolaptakiler elden geçiriliyor, eskiler fazlalar atılıyor veya veriliyor. Bu sene annem bizimle birlikte dönünce Türkiye’ye bu işler kaldı. Okul telaşıyla ancak geçen hafta sonu yapabildik.

Neyse, önce kitaplardan başladık. Boylarına ve dillerine göre ayırdık. Kitaplığımızda her dil için bir minik bayrağımız var; İngilizce için ABD bayrağı, İspanyolca için Meksika bayrağı. Artık okumadıklarımızı ve beğenmediklerimizi ayırdık. Kitaplığı bu halden

bu hale getirdik.

Darısı benim kitaplığımın başına! Tabi bu böyle kalmayacak. En fazla iki hafta veriyorum tüm rafların boşalıp karmakarışık yere yığılmasına.

Sonra benim dosyalarıma daldık. Yüzlerce sayfa kağıt! Defne ilk çocuk olduğu için yaptığı her okuma yazma alıştırmasını saklamışım. Buraya koyduğum yüzlerce sayfadan ikişer üçer kopya. Çıkartmalı alıştırmalar, kendi kendine yazma denemeleri. Yarım saat sonra geriye hatıra olsun diye 10-15 sayfa bıraktık. Defne kendi bile şaştı bu kadar uğraştığına. Derin’inkilerin çoğunu bittikçe atmışım. İyi ki! Okuldan gelenleri de azalttık. Bir dosyaya yirmi sayfa seçip koyduk, üstüne kindergarten (anasınıfı) yazdık. Arada bir açıp bakarız.

Sonra sıra dolaba geldi. Hani şu dağınıklığın atılıp unutulduğu, kapakları hep kapalı duran dolap. Açıkçası orayı bitirmeye sabrım yetmedi. Bir rafı anca düzelttim.

Boşalan klasörleri üst üste dizdik. Tekrar doldurmayı bekliyoruz.

Çocuklar evde açık arayla daha fazla eşyaya ve dağınıklığa sahip. Bir kere sürekli yeni kıyafetler alınıyor. Onların bir suçu yok tabi bu konuda. Mecburen büyüyecekler. Odalarında oyuncaklar dolaplardan taşıyor. Onlar da biraz kıyafetler gibi. Bebek oyuncakları, duplolar, kalın karton kitaplar eskidiler. Yapbozların parça sayısı her sene artıyor (malesef) Artık kullanmadıklarımızı eskiciye her götürdüğümde dayanamayıp yeni kitaplar ve barbieler alıyorum. E ben bu dağınıklığı toplamayı hakediyorum!

Amerika’lı ortalama bir ailenin evinde 438 kitap ve dergi, 139 oyuncak ve 39 çift ayakkabı varmış. Ortalamaya yaklaşabilmek için benim sağlam bir temizlik yapmam gerekiyor! Büyük bir şehirde apartman dairesinde yaşasaydık böyle olmazdı herhalde. Büyük şehirlerde hayat daha pahalı. Yer pahalı! Alıp alıp yığmıyor insanlar. Biz bugün İstanbul’a dönecek olsak evdeki eşyaların en az yarısını burada bırakmak zorunda kalırız. O yüzden biz burada yaşamaya devam edelim.

Reklamlar
Bu yazı çocuklar büyürken içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Yaz sonunda bahar temizliği

 1. seraptortop dedi ki:

  Ben size eşya koyacak yer bulurum….

 2. Ceylinin Annesi dedi ki:

  Çocukların kitaplığına bayıldım, tabii toplu haline 🙂
  Elbetteki o hal fazla uzun süremeycektir, ki öyle olması da beklenemez, içinden alacaklar, seçecekler, okuyacaklar, bol bol elleri o kitaptan bu kitaba gidip gelecek; yoksa tertemiz eldeğmemiş, okunmamış kitaplar, düzenli kitaplık kimin umurundaki..
  Neyseki sizin başarılı anneliğiniz sayesinde onlar tam kitap kurdu 🙂

  Ben de kızım doğana akdar haftada bir kitabı bitiren bir insandım.Şimdi bu süre iki haftaya, bazen üç haftaya dönüştü. 20 aylık olan kızıma da 5-6 ayından itibaren eline sünger, uyumuşak kitaplar vere vere kitap delisi yapma yolunda azimliyim. Şuanda kitaplığından kitapları seçip oku anne, okuu annee deyip duruyor. çok mutlu oluyorum. Umarım yaşı ilerledikçe siizn alıştırmalarınızı da deneyerek yazmaya da, çözmeye de meraklı bir çocuk yetiştirebilirim.
  Sevgiler,
  http://www.ceylinolmez.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s