Okuduğunu anlama

Geçen hafta Defne’nin öğretmeniyle görüşmemiz vardı. Bu sene en çok üstünde duracakları konu okuduğunu anlamaymış. Ben de Türkçe’de de aynısını yapalım diye okuma parçaları hazırladım. Yazın başında da Defne için böyle bir set hazırlamıştım. Ama onların tamamı Defne’nin İngilizce bir kitabından tercümeydi. Bu sefer oturup kendim yazdım. Çok daha uzun sürdü. Sonuçta İstanbul Boğazı, Kapadokya ve Ayasofya hakkında üç parça oldu. Parçaları okuyup, soruları cevaplayıp bilgisayardan başka resimlere bakacağız. Bir dahaki Türkiye tatili için planlar yaparız belki de.

Ben Amarika’ya yerleştiğimden beri Türkiye hakkında yazılmış kitaplar topluyorum. Bir de National Geographic dergisinin içinde Türkiye geçen sayılarını. Bu işe hafta sonları eskicileri gezerek başladım. İlk aldığım dergilerden biri Ekim 1973 sayısıydı. O sayıda yeni açılan Boğaz Köprüsünü de anlatan bir Türkiye yazısı var.

Belli bir süre sonra eskicilerde bulabildiklerim bitti. İnternette aramaya başladım. Bulduğum en eski sayı Ocak 1909. Amerika’nın o dönemdeki İzmir konsolosunun Ege bölgesindeki antik şehirleri anlatan bir yazısı var. Kapadokya ise 1911 Eylül ve 1958 Ocak sayılarında.

O zamanlar hala peri bacalarında yaşam devam ediyormuş. Daha sonra turistik bölge olunca çoğu boşaltılmış. Türkiye’den uzun uzun bahseden bir başka sayı ise Mayıs 1994. Kapağında bir mevlevi var. Çocuklar eskiden olan şeylere, insanların daha önceleri nasıl yaşadıklarına, genel olarak tarihe çok meraklılar. Bu dergilere de beraber bakmak çok zevkli olacaktır. Ben küçükken anneannemlere gittiğimde dedemin eski Hayat mecmualarına bakardım. O zamanlar benim için yaklaşık 20 sene öncesini gösteriyordu o dergiler. Bunlar Defne için çok daha farklı bir zamanı anlatıyor.

Günün birinde bu blogu yazmayı bitirdiğimde, Türkiye’yi anlatan kitaplardan ve dergilerden bahseden bir blog yazmak istiyorum. Ama onun için evdekileri ve yeni çıkan kitapları okuyacak daha fazla zaman lazım…

Reklamlar
Bu yazı okuma yazma alıştırmaları içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to Okuduğunu anlama

 1. Lale Bekyel dedi ki:

  Hayat Mecmualarını saklıyorum hala… Gerçekten Defne ile onlara bakmak ve onun yorumlarını dinlemek çok ilginç olacak…

 2. pinar dedi ki:

  Merhaba, eline sağlık, çok teşekkürler paylaştığın için. Ben de Damla ve Deniz için Türkiye hakkında bilgi veren kitaplar arıyorum. Bu arada sizin de ilginizi çekebilir, İstanbul ile ilgili bir kitap uygulaması. Bizim hoşumuza gitti:
  http://www.onlineanne.com/2012/10/08/kucuk-kaz-cambaz-istanbulda/

  • Defne'nin Annesi dedi ki:

   Merhaba Pınar,
   Küçük Kaz Cambaz’a en yakın zamanda bakacağım. Açıkçası ben iPadi hiç elime alamıyorum. Çocuklardan ve babalarından vakit kalmıyor.
   Sitenize de baktım. Çok güzel olmuş. Derin görmesin o kadar oyunu bir arada! Bizimkiler en çok Disney’in Where’s my Water? oyununu seviyorlardı. Onu bitirdiler, bu aralar benzeri Where’s my Perry? oynuyorlar.
   Ebru

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s