Defne’nin okulunda

Ben bu sene de sınıfta Defne’nin öğretmenine yardım etmek için gönüllü oldum. Salı sabahları Derin’i yuvaya bıraktıktan sonra bir buçuk saat Defne’nin sınıfına gidiyorum. Benimle birlikte yardım eden bir anne daha var. O da Alman. Biz oradayken öğretmen öğrencileri seviyelerine göre okuma gruplarına ayırıyor. Bir saatte on beşer dakikadan dört istasyon dolaşıyorlar öğrenciler. İşte okuma köşesinden  Defne’nin sınıfının görünümü.

Bir masada öğretmenleri oluyor. Onlarla seviyelerine göre kitap okuyor. Okumayı daha tam sökememişlerden rahatlıkla resimsiz kitap okuyabilenlere kadar değişiyor öğrencilerin okuma becerileri. Bugün bir grup metamorphisis (metamorfoz) kelimesini okuyup anlamını tartışırken öbür grup the, like gibi basit kelimeleri okuyordu. Bir istasyonda bilgisayarlar var. Orada kendi hesaplarına girip hangi düzeyde okuyabiliyorlarsa ona göre okuma oyunları oynuyorlar. Bir grup kendi kendine kitabını alıp köşesine çekiliyor. Minik boy pembe ve siyah deri koltukları var oturma köşelerinde. (Bizim eve de alsam mı?) Orada daha tam okuyamayanlara yardım ettim ben bugün.

Bir grup da günlük yazıyor. Yarın Cadılar Bayramı kutlanacağı için kabaklarını nasıl oyup  Jack-O-Lantern yaptıklarını anlatıyorlardı. Daha önce Jack-O-Lantern görmediyseniz işte Derin’inki.

Çocuklardan biri futbol oynamayı çok seviyor. Kabağının üstüne Adidas logosu oymuş. Bana Adidas nasıl yazılıyor diye soruyordu. Önce anlamadım, bilmediğim bir kelime zannettim. Sonra bana ayakkabılarımın ve tişörtümün üstünde yazıyor deyince jeton düştü!

Vaktimin bir kısmında da daha yeni İngilizce öğrenmeye başlayan Japon bir çocuğa yardım ettim. Beraber harfleri yazdık, resimli basit bir kitap okuduk. Çocukların okuma becerileri kadar yazma becerileri de oldukça farklı. Bazıları eline kalemi alınca iki üç sayfa döktürüyor. Bazıları hayallere dalıp bir cümle bile tamamlayamıyor. Bazıları bütün kelimeleri doğru yazarken bir kısmının yazdıkları anlaşılmıyor. Ama hepsi öğretmenlerinin her dediğini yapıyor. İlkokul öğretmenlerine hayran olmamak elde değil. Ben evde iki çocukla bazen zor başa çıkıyorum. Bugün 20 kişiden çıt çıkmadı.

Öğretmenleri önümüzdeki haftalarda okuma grupları gibi matematik grupları da yapacakmış. Çok sevindim. Benden yardım etmemi istedi ama ne yazık ki onun istediği saatte Derin yuvadan dönmüş oluyor. Derin’i yanımda götürmeme izin vereceğini sanmam. Bu fırsatı kaçırdığım için çok üzüldüm. Türev-integral yerine toplama-çıkartma yapmak zevkli bir değişiklik olurdu.

Reklamlar
Bu yazı okul içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Defne’nin okulunda

  1. Mete Tortop dedi ki:

    Bunların özel okulları nasıl acaba?

  2. Anonim dedi ki:

    Devlet okulunda bu kadar numara inanılmaz! Deri koltukları okuyunca bir an Etiler’deki ilkokulumda 50 kişi aynı sınıfta, küçücük sıralara üçer üçer balık istifi dizilmemiz aklıma geldi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s