html, aspx, css, java…

Ben boyumdan büyük işlere kalkıştım. Alıştırmaları seviyelerine göre ayrı sayfalara koyup yanlarına resimlerini yerleştirmek istedim. Arayıp bulması kolay olsun diye. Ama sonuçta WordPress’te yapabileceklerim sınırlı. Ben de işin mutfağına girip kendim yapmaya kalkıştım. Hiç kolay değilmiş!

Haftalardır html, css, aspx, java script gibi adını yeni duyduğum şeyleri öğrenmeye çalışıyorum. Bir yandan okuma yazma alıştırmalarının dosyalarını toparladım. Bendeki kopyaların bazıları bozulmuş. Eski bilgisayarımdan, yedeklediğim disklerden, WordPress’ten hepsini tekrar bir araya getirip ayıklayıp temizledim. Sonra da yeni sayfayı hazırlamaya başladım. Bu arada blog sık sık ihmal edildi tabi.

Bir web sayfasının arkadasında çalışan koda hiç baktınız mı? Beğendiğiniz herhangi bir sayfanın üstüne sağ tuşla tıklayıp seçenekler arasınadan kaynağını göster (view source) seçerseniz bordo, kırmızı, mavi, yeşil renklerde sayfanın kodunu görebilirsiniz.

Aradaki siyah yazılar sizin sonuçta ekranda okuduklarınız. Bu html kodunun içinde yazıların ve resimlerin nasıl görünüceğine ve sayfa düzenini belirleyen kısmı css (Cascading Style Sheets) kısmı. Çoğu zaman onu ayrı bir dosyada tutuyorlar. Böylece bir web sitesinin her sayfası aynı düzende oluyor. Bir sayfayı düzenlerken kutu kutu bir plan yapılıyor. Bir başlık kutusu, yan sütun, menü kutusu, içerik kutusu gibi. Sonra da kutuları doldurmaya başlıyorsunuz. Sayfada resimler dönsün, tıkladığınızda görüntü değişsin isterseniz içine ayrı bir java script kodu gerekiyor. Bütün bunları bir araya getirmek için uğraştıktan sonra WordPress’in kolaylığını bir kez daha takdir ettim. Ben sadece istediğimi yazıyorum, her şey yerli yerinde görünüyor!

Sonunda Defne’nin Annesi’nin yeni sayfası hazır! www.oku-yaz.com Aslında daha yapmak istediğim çok şey var ama bu haliyle koyup biraz ara vermek- mutfaktan çıkmak!- istiyorum. Sabahtan akşama kadar bilgisayar başında çıkan problemler yüzünden saçımı başımı yolduktan sonra akşam Aşk Tesadüfleri Sever’de Mehmet Günsur’u seyrederken bütün blog problemlerimi unuttum 🙂

Reklamlar
Bu yazı teknoloji içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

5 Responses to html, aspx, css, java…

  1. rengin dedi ki:

    🙂

  2. Lale dedi ki:

    Ellerine saglik…

  3. Anonim dedi ki:

    Sonunda oldu galiba?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s