Çocukları nasıl sınıflandırmalı?

a) Yaşlarına göre
b) Yeteneklerine göre
c) Kura ile

Dünyanın her yerinde okullarda çocuklar yaşlarına göre sınıflara ayrılıyor. Ama  bu iş senede bir kere yapıldığı için aynı sınıfta olup araları bir yaş veya daha fazla olan çocuklar olabiliyor. Örneğin Defne’nin sınıfındaki çocukların kurallar gereği 1 Eylül 2005 ile 31 Ağustos 2006 tarihleri arasında doğmuş olmaları gerekiyor. Oysa en küçük kız 2006 Eylül doğumlu. Ailesi okula erken başlamasını istemiş. Evlerine yakın olan okul kabul etmediği için bir sömestir özel bir okula kaydettirip Ocak ayında transfer etmişler. Bu arada annemler beni de okula aynı numarayla bir yaş küçük kaydettmişlerdi. En büyük oğlan ise Temmuz 2005 doğumlu. Ailesi onu bir sene geç göndermiş. Peki sınıfta farkediliyor mu yaşları? Küçük kız karakter olarak çekingen yapılı zaten. Ama akademik olarak kesinlikle olması gerektiği yerde, sınıf ortalamasının biraz üstünde. Büyük olan oğlan ise sınıfta daha çok kızlarla takılıyor. Tenefüse çıktığında da ikinci sınıflarla. Onun da dersleri gayet iyi. Ama çocukları yaşlarına, akademik başarılarına ve sınıftaki sosyal statülerine göre dizerseniz listeler aynı değiller. Ben açıkçası sınıftaki yaşça büyük çocuklar daha avantajlılar tezine hiç inanmadım. Nasıl inanayım? Ben hep sınıfımın en küçüklerindendim. Haziran doğumlu oldukları için iki çocuğum da öyle.

Bir yandan da eğer yaşları yakın çocuklar aynı seviyede olmalı diyorsanız, sınıfları ikiye bölmeye ne dersiniz? Hem Eylül’de hem de Şubat’ta okul başlasa, böylece bir sınıftaki çocukların yaşları en fazla altı ay farklı olsa? Hatta onları da şubelerine göre gruplara ayırsalar? Biraz fazla oldu değil mi? Peki bir sene en uygun zaman mı? Takvimleri, seneleri bir kenera atıp oluşturabileceğimiz ideal bir eğitim sisteminde yaşları yakın olanları bir araya mı toplardık acaba?

Bir de öbür uç var. Bazı okullarda -mesela Montesorri okullarında- sınıfları karıştırıyorlar. Küçük çocuklar kendilerinden büyüklerden çok şey öğreniyor. Ben bunu her gün Defne ve Derin’de görüyorum. Büyükler de küçüklere öğreterek öğreniyor. Bir konuyu veya bir beceriyi anlatmaya ve öğretmeye çalışmak için kafasını toparlaması, bildiklerini düzenlemesi gerekiyor. Ama sonuçta yaşları çok farklı olunca, gelişimleri de farklı düzeylerde oluyor. Yaşı büyük çocukların öğrenmeye hazır oldukları bir şeyi, mesela toplama öğrendikten sonra çarpmayı, küçükler öğrenmeye hazır olmayabiliyorlar. Bu da hangi ders programının okutulacağı problemini ortaya çıkarıyor. Belki de haftanın bir kısmı karışık, geri kalanında da yaşlarını göre ayrılmış sınıflar olamalı. Ya da yeteneklerine göre.

Gelecek hafta Defne’nin okulundaki tüm birinci sınıflara bir sınav yapacaklar. O sınavda belli bir seviyeyi tutturanları ikinci ve üçüncü sınavlara alacaklar. Sonuçta en iyi yüzde biri özel bir sınıfa yerleştirecekler. Liseyi bitirene kadar onlar yaşıtlarından en az bir sene ileride olacak. Dolayısıyla üniversiteye girerken de avantajlı olacaklar. Fikir çok güzel. Sınavı geçenler için tabi. Ama ya geride kalanlar? Özellikle ucu ucuna kaçıranlar? En iyi yüzde bire değil de yüzde beşe girenler için yarım yıl önde giden bir program yok. Ama daha önemlisi bu kadar küçük çocukların yetenekleri bu testlerle ölçülebilir mi? Bu devlet okullarının bir programı. İleri seviye programları olan özel okullar da var. Onlar daha da küçük yaşta sınava alıyorlar. Bu konuda da karar verebilmiş değilim. Bir yandan çocukların okul hayatlarında yetenekleri dahilinde eğitim görmeleri gerektiğine inanıyorum. Bir yandan da küçük yaşta zorlanmalarına karşıyım. Ama en önemlisi hangi çocuğun kapasitesinin ne kadar olduğunu ölçen testlere pek güvenemiyorum. Ben de zamanında az çalışmamıştım kolej sınavlarına.

Geriye bir tek kura kalıyor. Zaten yaşamımız başından sonuna şans üzerine kurulmamış mı? Anne babamızın kim olduğuyla başlayıp, hangi ülkede ve şehirde doğup büyüdüğümüze, gittiğimiz okullara, başta öğretmenler ve sınıf arkadaşlarımız olmak üzere hayatımız boyunca karşımıza çıkan insanlara. Zaten büyük bir şans oyunu değil mi bu? Bizim eve çok yakın International School adında bir devlet lisesi var. Ülkenin en iyi 100 devlet okulundan biriymiş. Öğrencilerini kurayla alıyor. Okulun belli bir prestiji var. Çok zayıf olan öğrenciler başvurmuyorlar zaten.

Peki çocukları nasıl sınıflandırmalı? Şöyle bir senaryo düşünün:
Çok talep olduğu için zorlu sınavlarla öğrenci seçen liseler öğrencilerini seçerken karma bir yöntem uygulasalar. Her sene hem 7. ve hem 8. sınıfların girebileceği bir baraj sınavı yapılsın. Bu sınavı geçenler arasında kura çekilsin. Ona göre öğrenciler yerleştirilsin. Acaba mezun ettikleri öğrencilerin başarılarında bir değişiklik olur mu?

Reklamlar
Bu yazı okul içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

7 Responses to Çocukları nasıl sınıflandırmalı?

 1. Falname dedi ki:

  Bence çocukla her yerde mutlaka böyle sınıflandırılmalı! blogcuanne.com/2012/12/03/sinifimi-bastan-yarat/

 2. bendenvebizden dedi ki:

  Çok güzel bir beyin fırtınası yazısı olmuş, ellerinize sağlık 🙂
  Yeteneklerin ortaya çıkarılması gerekli bir noktada, bence asıl önemlisi bu. Bir de küçüklerin olabildiğince oyun oynamaları. Sistemin bunları sağlayabilmesi gerekiyor. Nasıl sorusu ise muamma 🙂

  • Defne'nin Annesi dedi ki:

   Teşekkür ederim. Haklısınız, çocukların yeteneklerinin ortaya çıkarılması ve bolca oynamaları çok önemli. Benim dikkat çekmek istediğim nokta şans faktörünün hayatın her alanında olduğu gibi eğitimde de ne kadar etkili olduğuydu. Çocuklara sağlanan imkanları yüzde yüz adil bir şekilde belirlemek mümkün değil malesef. Doğum tarihiyle bir önceki veya sonraki sınıfı kaçıranlar, tek soru farkıyla girmek istediği okula giremeyenler var.
   Ebru

 3. Geri bildirim: “Prestijli özel çocuk”,”Prestijsiz özel çocuk” bir sınıfta olur mu? | ONLINEANNE

 4. Geri bildirim: Sınıfın en küçük çocuğu | Defne'nin Annesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s