Ne hakkında yazıyoruz?

Okumayı seviyoruz ama yazmaya gelince ı-ıh! Defne yazmayı sevmiyor. Ne evde, ne okulda. Bütün sınıf arkadaşlarıyla beraber günlüklerini yazmaya oturduklarında benim kızım etrafına bakınıyor. Neden acaba diye düşünürken çok seneler önce orta okuldaki kompozisyon derslerinde midesine kramplar giren küçük kızı hatırladım. Yani kendimi! Türkçe ve edebiyat derslerinde yazacak bir şeyler bulamadığı için kıvranan, tarih sınavında “Sakarya Savaşını anlatın” sorusuna “Biz kazandık” cevabını veren, zaten tamamına yakını denklemlerden oluşan olan tezinde bile iki cümle yazı yazmaya üşenen ben şimdi her hafta oturup blog yazıyorum. Bu değişim nasıl gerçekleşti bilemiyorum. Neyse, Defne’ye geri dönelim.

Okulda öğretmenleri onlara her gün günlük yazdırıyor. Önce örnek olsun diye kendi yazdığını okuyor. Nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatıyor. Geçen hafta giriş cümlesi ve sonuç cümlesi üzerinde duruyordu. Bu hafta okuduklarımızın kafamızda bir resim oluşturabilmesinden bahsetti. Sonra da oturup yağmur hakkında birer sayfa yazdılar. Malum, burası Seattle, ya yağmur yağıyordur, ya da yağmak üzeredir. Benim dünkü görevim de çocukların günlük yazmalarına yardım etmekti. Günün sonunda bunu evde de yapmaya karar verdim.

Açtım bilgisayarı, başladım yazacak konu aramaya. Önce Türkçe denedim. Arama motoruna “ilkokul birinci sınıf için yazma konuları” diye yazdım. Pek birşey çıkmadı. Sonra “ilkokul birinci sınıf için kompozisyon konuları” diye bir daha denedim. Birinci sınıf için basit bir şey bulamadım. İşte bulduğum bazı örnekler:

1. Hep anlatmak istediğiniz fakat anlatmaya fırsat bulmadığınız bir düşüncenizi kompozisyon kurallarına uygun bir şekilde yazınız.
2. Arzuladığımız bir topluma kavuşmada bize düşen görevlerin neler olduğu ile ilgili düşüncelerinizi kompozisyon kuralları içinde anlatınız.
3. “Yalnızlık: tek ağaçlı bahçe…” sözünden hareketle yalnızlığın size çağrıştırdığı düşünceleri yazınız.

Bunlar Defne’yi aşar. Bu sefer İngilizce “first grade writing topics” yazdım. O daha verimli oldu. Neyse, sonuçta bulduklarım arasında beğendiğim birkaç taneyi unutmamak için buraya yazıyorum:

1. Evde en sevdiğin oda hangisi? Neden?
2. Yapmayı en çok sevdiğin üç şeyi anlat.
3. Eğer on yaşında olsaydın şimdi yapamadığın neler yapardın?
4. Gökyüzü ve yıldızlar hakkında neler biliyorsun?
5. Okuduğun ve beğendiğin bir hikayeyi anlat.
6. Seyrettiğin bir filmin içine girebilseydin hangi filmi seçerdin? Hangi karakter olmak isterdin?
7. En sevdiğin oyuncağını anlat.
8. Yazın neler yapmak istiyorsun?
9. Okulda en çok hangi dersi seviyorsun? Neden?

Defne ve Derin'in en sevdiği oyuncakları.

Sizin aklınıza gelen başka konular var mı? Dün bu listede olmayan “Tahta mandaldan yılbaşı süsü nasıl yapılır?” ile başladık günlük yazmaya. Bugün Defne yukarıdaki listeye bir göz gezdirdi, 7 numarayı beğendi ve oyuncak bebeklerini anlattı. Malum, yılbaşı geliyor, akılları fikirleri oyuncaklarda. Derin de geri kalmak istemedi tabi. Ona da bir defter bulduk. O da Angry Birds oyuncaklarını anlattı. Defne ve Derin’in yazdıklarını okuyunca insanın kafasında çok net bir resim oluştuğu söylenemez. Ben de onların yazdığını görünce yazmaya heveslendim, oturup bu yazıyı yazdım.

Reklamlar
Bu yazı okul, okuma yazma alıştırmaları içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

7 Responses to Ne hakkında yazıyoruz?

 1. metetortop dedi ki:

  Yazma işi gelişince, matematik geriliyormu?

 2. pelin dedi ki:

  En sevdigi arkadasini (fiziksel ozellikleri ve eger yapabilirse kisisel ozelliklerini) anlatabilir mi acaba? Onu neden sevdiginden falan bahsedebilir belki? Eger hosuna giderse annesi babasi annanesi ve kardesi ile de devam edebilir belki. Umarim hosuna giden bir fikir olur. İzmir den sevgiler

 3. Falname dedi ki:

  OOooo, ben yazmaya bayılırdım; okumayı söktüğüm anda yazmaya da başladım. (Gerçi matematiği de çok severdim.) Kolilerce günlüklerim vardı. Ellerim ağrırdı yazmaktan da ancak öyle durmak zorunda kalırdım. (Bizim çocukluğumuzda internet mi vardı? ((: ) Çok da okurdum ama. Küçücük burnumu ansiklopedilere gömerdim. En sevdiğim boş zaman aktivitesi ansiklopedi ya da rekorlar kitabi türü şeyler okumaktı. Çok meraklıydım, öğrenmeyi ve paylaşmayı çok severdim; hala öyleyim.
  Yazı fikirlerine gelince, belki benden de bir kaç şey çıkar:
  – (Genelde çocuklar yetişkinlere kıyasla rüyalarını daha sık ve net hatırlarlar) Bugüne kadar gördüğün, en hoşuna giden rüya neydi?
  – Evde ya da okulda bugüne kadar seni en çok güldüren, sana en komik gelen olay neydi?
  – En sevdiğin kahraman kim, neden?
  – En çok ne yaparken mutlu oluyorsun, neden? (Resim yapmak, okumak, müzik aleti çalmak ya – da müzik dinlemek….??)
  – Seni en sinirlendiren şey ne, neden?
  – En sevdiğin hayvan hangisi, neden?
  – Nasıl giyinmekten hoşlanırsın?
  – Eğer doğanın renklerini değiştirebilseydin, neleri değiştirirdin? (Mor ağaç, pembe çimler, yeşik gökyüzü…?)
  – Tek başına tropik bir adaya gittin diyelim. Oradan bana (anneye) nasıl bir mektup yazardın? – Orada gördüklerini bana nasıl anlatırdın? (Anne, çocuğun tatile gittiği yeri daha önce hiç görmemiş)
  – Bir oyun icat etmen gerekseydi, bu nasıl bir oyun olurdu? Kuralları neler olurdu? Kimler oynayabilirdi?
  – Sence her gün dişlerimizi fırçalamasaydık nasıl görünürdük?
  – Sence büyüklerin yaptığı en komik şeyler ne?
  – Yılın en sevdiğin zamanı hangisi, neden?
  gibi
  gibi
  gibi
  hem çocuğun hayal gücünü daha da geliştirecek (onların hayal güçleri yetişkinlerin kat kat üstünde!), hem kendilerini tanımalarını sağlayacakları, hem fikirlerini özgürce ifade edebilecekleri, hem de bu şekilde sizlerin onları daha iyi tanımanızı sağlayacak konular seçebilirsiniz.
  Ben bu önerileri yaş sınırı düşünmeden yaptım. Aklıma estiği gibi… Denersen eğer haber ver; merak ederim 🙂
  Sevgiyle,
  Derya

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s