Defne’nin okulunda çok kültürlü gece

Bu sene ilk defa Defne’nin okulu Çok Kültürlü Gece (Multicultural Night) düzenledi. Okulda bütün hafta boyunca dünyadaki değişik ülkelerin yerlerini, konuştukları dilleri, bayramlarını, geleneklerini ve yemeklerini öğrenmişler. Yaptıkları pasaportların içine bayraklar boyayıp ülkelerin isimlerini yapmışlar.

pasaport

Sınıfta yemeklerden bahsedince Defne okuldan gelip etli biber dolma istedi. En sevdiği Türk yemeği oymuş. Biberleri yemiyoruz ama olsun. Okul çıkışı markete gittik, alışveriş yapıp akşama dolma yaptık. Daha büyük sınıflar değişik ülkelerden çocukların resimlerini yapmışlar. Onlar bayraklarla beraber gecenin yapıldığı spor salonunun duvarlarını süslüyordu.

Çocuklar ve bayraklar

Annesi, babası, büyükanneleri veya dedeleri başka ülkelerden Amerika’ya gelmiş çocuklardan bazıları ülkelerine ait kostümler giydiler.

Defne ve arkadaşları

Defne babaları Bosna’lı ikiz sınıf arkadaşlarıyla birlikte.

Aileler ülkelerine ait yemekler getirdiler. Biz yaprak sarma götürdük. Yüze yakın çeşit yemek vardı. Bir çoğunu deneyemedim bile. Değişik müzikler de çalıyordu ama kalabalıktan duyulmuyordu. Sonra Defne’nin sınıf arkadaşlarından birini annesi çok güzel bir Tayland dansı yaptı.

Tayland Dansı

Ardından bir öğrenci kitap okudu, iki öğrenci de keman ve piyano çaldılar. Sonra ülkelerinin kıyafetlerinden giymiş bütün çocuklar ve anne babalar spor salonun etrafında geçit töreni yaptılar. Salonu dönüp dolaşıp hepsi sahneye çıktılar.

Dünyanın her yerinden

Benim gelecek sene için Türkiye’den bu yaz kendime bir kıyafet almam lazım. En sonunda da okul korosu Noel şarkıları söyledi.

Lakeview Elementary korosu

Jingle Bells söylenirken hepimiz anahtarlarımızı şıkırdattık. Gecenin sonunda boş tabakları toplayıp eve döndük. Biraz kalabalık ama çok güzel bir geceydi.

Bizim okulumuzda böyle eğlenceli bir geceden sonra Amerika’nın başka bir eyaletindeki bir ilkokulda olan olaylarla sarsıldık. Ben bizim başımıza böyle bir olay gelse ne yapardık diye düşünemiyorum bile. Açıkçası gazetelere fazla bakamadım, yüreğim kaldırmıyor. Bütün insanların hayatı değerli ama kurbanlar çocuklar olunca başka oluyor. Bir deli kaç tane ailenin hayatını kararttı.

Reklamlar
Bu yazı okul içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

6 Responses to Defne’nin okulunda çok kültürlü gece

 1. Mete Tortop dedi ki:

  O tuhaf olayı hiç anlayamıyor ve konu ile ilgili hiç bir habere bakamıyorum.
  İleri gibi görünen bir toplumda, nasıl bir sapıklık bu böyle?

 2. Falname dedi ki:

  Evet, malesef…
  Ama çok güzel bir gün geçirmişssiniz (:

 3. lalebekyel dedi ki:

  Böyle güzellikleri paylaşmak varken, onca anne babanın hayatını karartmak niye… Düşüncelerimizden bile uzak olsun…

 4. Seher Ersin Kaykayoglu dedi ki:

  Cok guzel bir gün geçirmişsiniz.Cocuklar hep böyle guzel gunler geçirsin.Hic bir ailenin hayatı kararmasin.Defne’nin kıyafeti harika ve cok yakışmış.Hepinize guzel mutlu gunler diler cok öperim.Sevgiler.

 5. Geri bildirim: Defne ve Derin’in okulunda çok kültürlü gece | Defne'nin Annesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s