Resim Sıralama

PictureStoriesÇocuklara değişik neler yaptırabilirim diye araştırma yaparken yabancılara İngilizce öğreten kitaplarda rastladım bu fikre. Türkçe çocukların anadili ama hızla ikincil dilleri olma yolunda ilerliyor. Kendi aralarında daha sık İngilizce konuşmaya başladılar. Derin öğrenmek istiyor. Defne’ye İngilizce konuşmak daha rahat geliyor. Ne yazık ki çocuklara Türkçe öğreten kitaplar yok. Aslında Türkçe öğretmek için yazılmış kitaplar var. Ama çoğu yetişkinler için yazılmış. Onlar benim işime yaramaz. Sequences: Picture Stories for ESLDurumumuz bunun tersi olsaydı, ben Türkiye’de çocuklarıma İngilizce öğretmeye çalışan Amerikalı bir anne olsaydım, her şey çok daha kolay olacaktı. Dünyanın yarısı İngilizce öğrenmeye çalışıyor zaten!

Neyse, resim sıralamaya geri dönelim. Birkaç tane resmi sıralayıp bir hikaye yazıyorsunuz. Bir nevi çizi roman yani. Kütüphanede Picture Stories ve Sequences: Picture Stories for ESL adlı kitapları buldum. resim sıralamaKitapları kesemeyeceğim için resim sayfalarının fotokopilerini çektim.  Resimleri kesip karıştırdım. Defne ve Derin önce resimleri sıraya dizecekler, sonra da hikayeyi anlatacaklar veya yazacaklar. Bunun için kitaplara pek gerek yok aslında. Gazetelerdeki karikatürleri veya eski çizgi romanları da kesip yapabilirsiniz. tipitipÇizgi roman deyince de aklıma ilk Tipitip geldi. Neden acaba? Ben bu öğleden sonra buralardaki eskiciye gideceğim. Hem kesecek çizgi roman bakacağım hem de Defne’nin oyuncak bebeğine elbise dikmek için kumaş.

Turkish Grammar, Geoffrey LewisÇocuklara Türkçe öğretirken ben İspanyolca öğrenmeye devam ediyorum. Bazen İspanyolca öğretmenim Türkçe’deki kuralları veya fiil çekimlerini merak edip soruyor. Her gün kullandığım Türkçe dilbilgisi kurallarını toparlayıp açıklamak zor oluyor. Kendime de bir dilbilgisi kitabı almayı düşünüyorum. Çocuklara Türkçe öğretmeye devam edeceksem zaten birkaç sene sonra dilbilgisi derslerimiz başlayacak.

Reklamlar
Bu yazı okuma yazma alıştırmaları içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Resim Sıralama

  1. Lale Bekyel dedi ki:

    Çok eğlenceli olmalı…:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s