Kış Tatili

Yeni yılla birlikte çocukların kış tatili yarın bitiyor. Yaklaşık üç haftadır evdeler. Benim düşündüğüm gibi yeni alıştırmalar yapıp resim sıralamadılar tabi. Oyun oynadık, elişi yaptık, dalga geçtik, bol bol dinlendik.

İnsanların marka merakı ne zaman başlar diye merak ediyordum, öğrendim. Altı yaşındaki kızım olayın gayet farkında. Anneannesi Noel hediyesi olarak Defne’ye ve oyuncak bebeğine bir örnek pijamalar almış. American Girl (Amerikalı Kız) marka. Efendim American Girl aslında oyuncak bebek markası. Amerikan tarihinden esinlenen karakterlerde oyuncak bebekler satıyorlar. Ama bebek almakla bitmiyor tabi iş. Onların kıyafetleri, eşyaları, kitapları, dergileri, elişi paketleri, internet sitesinde oyunları var. Defne’nin pijamasının paketinin içinden de bir katalog çıktı. Çünkü akılsız annesi o kataloğun zararsız olacağını düşünmüş ve kutuda bırakmış. Defne hemen üstüne atladı, günlerce bebeklere baktı. Sonra kendi bebeklerinin niye o marka olmadığına hayıflandı. Sonuçta altı yaşında kız. Arkadaşlarında varmış. Ben de üzülmesin diye katalogda hangi elbiseyi beğenirse dikeceğimi söyledim. O gün bu gündür dikiş dikmekteyim. Bayağı da ilerledim. Sizce Türk Anne Amerikalı Kızı güzel taklit edebilmiş mi?

Çocukların her istediklerini almak onları şımartır. Her istediklerini dikmek ya da yapmak? Defne’nin oyuncak bebeklerinin neredeyse benimkilerden fazla kıyafetleri oldu. Hala yapıyoruz. Elbiselerden sonra bebekler için üç katlı doğum günü pastasına başladık. Ben kartondan silindirler yapıyorum. Sonra Defne pastayı süsleyecek. Defne’nin yaptıklarının çoğunluğunda pırıltı var. O pırıltılar elişi odasında kalmıyorlar tabi. Evin çeşitli yerlerine dağılıyorlar. Duymasın ama babasının kıyafetlerine kadar bulaşmış. İşte son projemiz: Karton kutudan pırıltılı balıklı akvaryum.

akvaryum

Üç katlı pastayı bitirince hayvanat bahçesi yapacakmışız. Karton kutuya minik ev? Onlardan çook yaptık!

Üç haftadır kitap okumak dışında hiç Türkçe çalışmadık. Ama ben bu sabah İspanyolca çalışırken Defne bana adam asmaca oyunu hazırlamış getirdi. Yaşasın! Artık kendi okuma yazma oyunlarını kendileri buluyorlar.

İspanyolca çalışan anne

Okul başlayınca tekrar hayatımız düzene girecek. Tatil güzeldi ama galiba okulu ve işi özledik. 🙂

Reklamlar
Bu yazı çocuklar büyürken, oyun-oyuncak içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Kış Tatili

  1. metetortop dedi ki:

    Alaşılan o ki, sevgili annemiz çok ciddi bir terzi olmuş! Bu işin sonu oyuncakçı dükkanı açmaya varacak gibi, yaptıklarınız çok başarılı. Ellerinize sağlık.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s