Defne’nin Annesi’nin İngilizce kitap listesi – I

Listeleri sever misiniz? En sevdiğim yemekler, en sevdiğim arkadaşlarım, gezip gördüğüm ve beğendiğim şehirler, en beğendiğim kitaplar, en sevdiğim şarkılar, en sevdiğim kıyafetlerim, en sevdiğim kalemlerim (ah bu bilgisayarla yazmak zorunda olmak!), en sevdiğim koşu yolları, en sevdiğim internet sayfaları, en sevdiğim filmler ve en sevdiğim şeylerin listesini yapabileceğim kategoriler. Benim aklıma gelenler bunlar.

Çocukların kitaplarını beğenip, arayıp bulup satın alıp, okuyup, kitaplığa yerleştirmekle çocuklarımdan çok daha fazla zaman harcıyorum. Defne’den bir liste yapmasını istesem içinde prenses geçen veya pembe olanları seçerdi herhalde. Derin ise genelde Dr. Seuss’un yazdıklarını beğeniyor. Bu bizim üçümüzüm listesi diyelim. Yaş aralığı 0-7. The Very Hungry Caterpillar kitabını Defne üç aylıkken almıştım. Ben okurken parmaklarını deliklere sokmaya çalışıyordu. The English Roses daha yeni okuduğumuz kitaplardan. Kitapları kitaplıktan seçmek kolay oldu. Ama sıralamakta zorlandım.
TheRainbowFish20. The Rainbow Fish (Gökkuşağı Balık), Marcus Pfister.
Her bir birbirinden parlak ve rengarenk pulları olan küçük balığın öyküsü. Herkesin hayran olduğu ve kıskandığı balık kibirinden vazgeçip pullarını denizdeki diğer balıklarla paylaşınca daha mutlu oluyor. Resimlerdeki balıkların pulları parlak. Belki de o yüzden sevmiştir Defne kitabı. Malum her şeyde pırıltı seviyoruz.

TheEnglishRoses19. The English Roses (İngiliz Gülleri), Madonna.
Evet, şarkıcı Madonna’nın yazdığı kitaplardan biri. Biraz büyük kızlara göre. Bu da kıskançlık üzerine. Kıskandığınız birinin yerinde olmak ister miydiniz? Madonna’nın başka çocuk kitapları da var. The English Roses’ın devamı da varmış. Kütüphaneden alırız artık. Türkçe çevirisi ise burada var.

How to MAke an Apple Pie and See the World18. How to Make an Apple Pie and See the World (Dünyayı Gezerek Nasıl Elmalı Tart Yapılır), Marjorie Priceman.
Elmalı tart yapmak için gerekli olan malzemeleri dünyanın dört bir yanından toplayın: Buğday (İtalya), tavuk (Fransa), tarçın (Sri Lanka), süt (İngiltere), tuz, (Atlas Okyanusu), şeker (Jameyika), elma (Vermont, ABD). Hem coğrafya, hem global ekonomi dersi. Kitabın sonunda elmalı tartın tarifi var. Birkaç kere yaptık. Mutfakta vakit geçirmekten kitabın sayfaların artık birbirine yapışıyor.

The Elves and the Shoemaker17. The Elves and the Shoemaker (Kunduracı ve Elfler), Jacob Grimm (yazan), Jim Lamarche (resimleyen).
Bu oldukça eski ve bilinen bir hikaye. Her şeyini kaybetmiş ve iflas etmek üzere olan kunduracıya gece yarısı iki tane elf gelip yardım ediyor. Sonunda kunduracını işleri düzeliyor. Teşekkür etmek için karısıyla beraber bu küçük yardımcılarına kıyafet ve ayakkabı yapıp hediye ediyor. Bu hikayenin anlatıldığı bir çok kitap var. Ben en çok Jim Lamarche’ın resimleri çizdiği bu kitabı beğeniyorum.

floatsam16. Floatsam (Yüzenşey), David Wiesner.
Bu kitap yazısız. Küçük bir çocuk bir gün deniz kenarında bir sualtı fotoğraf makinası buluyor. Bu kitaptan daha önceki bir yazımda bahsetmiştim. Resimlerini en çok beğendiğim kitap bu benim. Fantastik denizaltı canlıları ve robotları var. Fotoğraf makinasından deniz canlılarından başka daha önce makinayı bulan çocukların resimleri çıkıyor.

madeline15. Madeline, Ludwig Bemelmans
Bu hikaye 2. Dünya Savaşı döneminde Paris’te bir kızlar yetimhanesinde geçiyor. Kızlarla beraber Paris’i geziyorsunuz. Baştan sona kafiyeli yazılmış. Bunu ben Defne için Türkçe’ye tercüme etmiştim. Kafiyeleri tutturmakta zorlandığımı hatırlıyorum. Bu kitabın serisi var. Madeline İngiltere’ye ve Amerika’ya da gidiyor. Çizgi filmileri ve oyuncakları da var Madeline’ın.

Horton Hears a Who!14. Horton Hears a Who! (Horton Kimi Duydu!), Dr. Seuss.
Dr. Seuss’un meşhur fili Horton’un maceralarından biri. Filmi de kitabı kadar eğlenceli. Kocaman fil Horton, bir çiçeğin üstündeki bir benekte yaşayan minik insanları kurtarmaya çalışıyor. Görmediği ve tanımadığı insanlar için yaptığı fedakarlıklar hikayenin anafikri. Bir de küçük büyük her insanın değerinin aynı olduğu.

Are You My Mother?13. Are You My Mother? (Sen Benim Annem misin?), P.D. Eastman.
Küçük kuş annesini ararken neredeyse başı belaya giriyor. Bu hikayeye Derin bayılıyordu. İngilizce’sinin yanına Türkçe’sini de yazıp yapıştırdım, beraber okuduk. Okumayı ilk öğrendiği zamanlarda uyumadan önce bunu okuyordu. Biraz önce benim masamda kitabı görünce pek sevindi. Alıp eline bir daha okudu bana.

Green Eggs and Ham12. Green Eggs and Ham (Yeşil Yumurtalar ve Jambon), Dr. Seuss.
Bu da Derin’in en sevdiği kitaplardan. Derin gibi bilmediği hiçbir şeyi ağzına koymayan huysuz Sam’in hikayesi. İçinde çok fazla tekrar olduğu için okumayı öğrenmek için çok güzel bir kitap. Bunu da tercüme etmiştim. Geçenlerde orjinalini de kütüphaneden alıp okuduk. Kitabı defalarca okuyan oğlum hala yemeklerin tadına bakmadan sevip sevmediğine karar vermemeyi öğrenemedi. Hani kitaplardan ders almak?

The Cat in the Hat11. The Cat in the Hat (Şapkalı Kedi), Dr. Seuss.
Dr. Seuss bu kitabı 1956’da yazmış. Amerikalı herkes bilir bunu, mutlaka okumuştur çocukken. Çocukların okumayı ilk öğrendikleri 220 kısa kelimeyle kafiyeli yazılmış eğlenceli bir hikaye. Evde canları sıkılan iki kardeşin hayal ettiği muzip kedinin maceraları. Kelimeler kısa ve basit olduğu için İngilizce’yi yeni öğrenenler için de güzel bir kitap. Filmi de var ama biz seyretmedik.

Ben kitaplar için Amazon bağlantıları verdim ama bu kitapların bazılarını Türkiye’de bulmak mümkün. Mesela Pandora veya idefix‘te. Listenin geri kalanını birkaç gün sonra yazarım. Hazır Deniz çocukları alıp çıkmışken evde sakin kafayla biraz İspanyolca çalışacağım şimdi. Öğretmenim Meksika’da tatildeydi. Döndüğünde beni biraz ilerlemiş bulsun.

Reklamlar
Bu yazı çocuk kitapları içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Defne’nin Annesi’nin İngilizce kitap listesi – I

  1. lalebekyel dedi ki:

    Derin gibi benim favorim de Dr. Seuss ama bir de Defne’min de sevdiği Fancy Nancy…:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s